Sådan sikrer nets en million borgeres kortoplysninger i ny betalings-løsning

Mere end en million mennesker i Norden har valgt at opbevare deres kortoplysninger hos Nets for at gøre e-handel nemmere.

Artikel top billede

"I princippet kunne vi gøre det sådan, at brugeren slet ikke behøver at indtaste noget, og det ville stadigvæk være sikkert."

Jonas Hagernäs er chef for e-handels-produkter hos Nets, og han uddyber sikkerheden i den nye tjeneste "husk mig", der lader brugerne gennemføre betalinger på nettet blot ved at indtaste de tre sikkerheds-cifre på bagsiden af deres betalingskort.

Se videoen: Computerworld prøvekører Dankort på mobilen

"Vi har valgt, at kræve kontrolcifrene oplyst alligevel, så vi ved, at brugeren har det fysiske kort."

Mere end en million mennesker i de nordiske lande har valgt at tilmelde sig, og dermed har de i praksis givet tilladelse til, at deres betalingskort gemmes på Nets' servere.

Det er et stort ansvar at opbevare adgangen til så mange menneskers økonomi, men ifølge Jonas Hagernäs har det ikke været nødvendigt at øge it-sikkerheden.

"Vi havde allerede et tilstrækkeligt sikkert setup på grund af de ting, vi har lavet i årevis. Man skal have et PCI DSS-godkendt miljø for at håndtere betalinger med betalingskort, og det har vi gjort længe," siger han til Computerworld

PCI DSS refererer til industri-standarden Payment Card Industry Data Security Standard, der stiller strenge krav om blandt andet kryptering og intern bruger-identifikation hos virksomheder, der håndterer kortoplysninger.

Butikken opbevarer ingen kort-data

Hovedformålet med den nye tjeneste fra Nets er at gøre det lettere at betale i net-butikker.

Når man første gang har registreret sit kort, skal man efterfølgende blot indtaste de tre sikkerheds-cifre bag på kortet for at gennemføre en betaling. Konto- og registreringsnummer hører fortiden til sammen med udløbsdatoen.

Men ifølge Jonas Hagernäs skal man ikke frygte for sine kort-data, hvis en net-butik bliver hacket. Der er nemlig ikke noget at stjæle. 

Når brugeren har registreret sit kort laver Nets-systemet et såkaldt "device tag", der kan genkende enheden, kortet er registreret fra, på en række parametre, som Jonas Hagernäs dog afviser at uddybe med henvisning til sikkerheden.

Næste gang brugeren så tilgår en net-butik fra den pågældende enhed, præsenteres kortoplysningerne fra Nets i enheden, og butikken lagrer således ikke data lokalt.

"De ligger kun hos os," siger Jonas Hagernäs og understreger, at tjenesten ikke eksponerer følsomme kortdata.

Hele kortnummeret vises således ikke i klartekst, men i stedet kan brugeren genkende kortet på de sidte fire cifre.

Læs også: Alle venter på det mobile Dankort, men Nets' nye betalings-app kan få det svært

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub