Brug din smartphone som Dankort: Nets præsenterer mobiltelefon-dankort torsdag

Nets vil torsdag løfte sløret for selskabets splinternye smartphone-løsning, der gør, at du fremover vil kunne bruge din smartphone som dankort i butikker.

Artikel top billede

Nets løfter torsdag sløret for en ny løsning, som vil gøre det muligt at anvende smartphonen som dankort, som man kan betale med i butikker.

Ifølge en meddelelse fra Nets bliver der i første omgang tale om en betaversion af en Dankort-app til iOS - en såkaldt wallet, hvori Dankorts detaljer registreres.

I denne wallet vil iPhone-brugere kunne lægge en version af deres Dankort, hvorefter de vil kunne anvende deres iPhone som Dankort.

Betalingen finder sted ved at holde smartphonen hen over betalingsterminalen på samme måde, som vi kender det med betaling med kontaktløs Dankort.

I krig med MobilePay

Nets erkender, at løsningen endnu ikke er helt færdigudviklet, og selskabet inviterer ‘særligt interesserede' med ind i det videre udviklingsarbejde under foraet ‘Dankort Idea Lab.'

Selskabet har haft travlt med udviklingsarbejdet, efter et muligt samarbejde mellem Danske Banks MobilePay og Dankort-folkene gik i vasken for nogle måneder siden.

De to selskaber slås på livet løs om at sætte sig på det spirende marked for mobilbetalinger, og der er på flere måder tale om et reelt våbenkapløb.

Det kan du læse mere om her: Nets holder kortene tæt til kroppen efter MobilePays krigserklæring: "Men vi arbejder hele tiden på nye tiltag"

I første omgang har Nets sikret sig, at den nye løsning kan anvendes i mange af de danske supermarkeder, nemlig alle butikker under Coop og Dansk Supermarked.

Det er kun en måned siden, at Dansk Erhverv kritiserede Nets for lægge forhindringer i vejen for MobilPay i kampen om brugernes gunst.

Dansk Erhverv mener, at det skader den fri konkurrence, at Nets betalingsterminaler i butikkerne kun kan tage imod betalinger fra fysiske kort samt det mobile Dankort.

Det kan du læse mere om her: Kritik: Nets blokerer bevidst for MobilePay i butikkerne

Læs også:

Alle venter på det mobile Dankort, men Nets' nye betalings-app kan få det svært

Snart kan der hæves penge i pengeautomaten med en smartphone

MobilePay blæser til krig mod Nets: Åbner for abonnementsaftaler i appen

Nets bløder en halv milliard i nyt regnskab - her er forklaringen

MobilePay sænker priserne markant: I åben krig med Nets om butiks-betalinger

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S