Dansk kommune oversvømmes af ransomware - men har fundet en simpel løsning på problemet

Danske kommuner er mål for hyppige ransomware, der vil kryptere filer i de offentlige systemer. Flere steder sker det næsten dagligt.

Artikel top billede

"Jeg har ikke de præcise tal på det, men jeg vil tro, det nærmest er dagligt."

Henrik Brix er it- og digitaliseringschef i Favrskov Kommune, og han fortæller om en hverdag, hvor kommunen er under mere eller mindre konstant angreb fra hackere, der forsøger at inficere offentlige systemer med Ransomware.

"Vores spamfilter frasorterer mellem 75 og 95 procent af alle de mails, vi får, og en god portion af dem er angreb," siger Henrik Brix, der også er formand for de kommunale it-chefer, og tilføjer, at det forholdsmæssigt er sjældent, at hackerne har held med at få ransomware indenfor:

"Det er sket fire eller fem gange i løbet af det seneste år, at vores medarbejdere er kommet til at klikke på et link med ransomware."

Irriterende tidsspilde

Computerworld kunne for nylig fortælle, at Aarhus Kommune hyppigt er blevet inficeret med ransomware i de senere år, og tusindvis af brugere er blevet låst ude af offentlige systemer på blandt andet skoler, behandlingstilbud og bosteder.

Det kan du læse mere om her: Aarhus Kommune ramt af bølge af ransomware-angreb: Er blevet inficeret 10 gange på under to år

Aarhus Kommune har afvist at udtale sig om, hvordan man konkret håndterer ransomware-angreb, men ifølge Henrik Brix har kommunerne rustet sig tilstrækkeligt til den konstante trussel.

Ifølge ham har man i Favrskov aldrig oplevet, at hackere har fået fat i vigtige filer, der ikke kunne skaffes igen.

"Det er dødirriterende, og det er gevaldigt spild af tid. Men vi har backup af alle data, så udover irritationen har det ikke de helt store konsekvenser for os," siger han til Computerworld og tilføjer, at problemet håndteres ved at tage den ramte computer ud af drift, slette de ramte filer og gendanne fra backup.

"Som regel er medarbejderen i gang igen efter en time, og det værste, der kan ske, er, at vedkommende mister noget af den dags arbejde."

Læs også:

Ransomware as a service boomer: Så nemt kan menigmand angribe dig med ransomware

Alvorlig afsløring: Halvdelen af alle ransomware-ofre ender med at betale løsepenge

Ny bølge af ransomware-angreb netop nu: Sådan spotter du mails med 'Locky'

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S