Nye datacentre fra Facebook og Apple sætter dansk energiproduktion under pres

Med etableringen af nye datacentre fra henholdsvis Apple og Facebook på dansk grund bliver der behov for at fyre op i kulkedlerne. Det vurderer Energistyrelsen i en ny rapport.

Artikel top billede

Det er blandt andet her på Apples nye datacenter i Viborg, at der kommer til at blive brugt enorme mængder elektricitet.

Fem millioner megawatt-timer.

Så meget ekstra energi kommer det danske erhvervsliv samlet set til at bruge, når Apple og Facebooks nye datacentre tages i brug. Det svarer til en stigning på omkring 25 procent.

Et forøget forbrug i den størrelsesorden er en så stor belasting på det danske elforbrug, at det vil øge forbruget af fossile brændstoffer. Det skriver Børsen. 

"Datacentrene, der forventes etableret, er af en størrelse, så det de har væsentlig betydning for Danmarks samlede elforbrug," siger Mikkel Sørensen, der er kontorchef Energistyrelsen til avisen.

I følge Børsen er energiminister Lars Christian Lilleholt (V) trukket i arbejdstøjet.

Han bekræfter, at de nye datacentre vil øge nationens elforbrug og CO2-udledning, men forsikrer om, at man i en energiaftale til efteråret vil gøre op for dette ved at fortsætte udbygningen af vedvarende energi.

Læs også:

Så langt er Apple nået med kæmpedata-center ved Viborg: Tag med på besøg
Apple har søgt datacenter-chef i mere end et år: Nøglepost til Apples store datacenter ved Viborg fortsat ledig

Facebook og Apple bygger gigantiske datacentre i Danmark: Nu er der ledige stillinger, som du kan søge

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S