Plenti klar med plan mod nye roaming-regler: Standard-abonnement skal kun gælde i Danmark

Når EUs nye roaming-regler træder i kraft i juni, må teleselskaberne ikke kræve ekstrabetaling for kundernes dataforbrug i udlandet. Det får Plenti til at lancere et basisabonnement, der kun kan benyttes i Danmark.

Artikel top billede

Når EU's nye roaming regler træder i kraft, er det slut med at afkræve kunderne ekstra betaling for dataforbrug i udlandet. For at holde prisen lancerer Plenti derfor nu et basis-abonnement, der kun gælder i Danmark. (Foto: Line Thit Klein)

Teleselskabet Plenti er klar med en plan for, hvordan selskabet håndterer EUs nye roaming-regler, der forbyder selskaberne at tage ekstra betaling for kundernes dataforbrug i udlandet.

Løsningen finder Plenti ved at introducere et basis-abonnement, der kun vil dække fri data i Danmark.

Tidligere gav Pletis standard-abonnementet mulighed for at man kunne tilkøbe data i udlandet. 

Nationalt abonnement

"Fremover vil vi tilbyde en bredere variation af nye abonnementer, der netop understøtter forskellige behov. Vi introducerer blandt andet et stærkt nationalt abonnement til 119 kroner per måned og to forskellige abonnementer med roaming, så man kan skræddersy abonnementet til sine egne behov," siger Peter Mægbæk i en udsendt pressemeddelelse.

I forbindelsen med omlægningen lancerer Plenti derfor to nye abonnementer til en højere pris med mulighed for at benytte data i udlandet.

Når reglerne træder i kraft bliver Plentis kunder automatisk flyttet til de nye abonnementer, der inkluderer roaming i udlandet.

Har kunden ikke behov for at kunne roame i udlandet, får kunden nu mulighed for at vælge det nye basis-abonnement.  

"Vi ønsker, at vores kunder selv skal kunne vælge, hvad de vil betale for. Det er hverken vores eller politikernes opgave at bestemme kundernes behov. Derfor lancerer vi på grund af de nye regler en række nye abonnementer, hvor kunderne selv kan vælge. Vi mener, at vi på den måde giver et stærkt udbud, der sætter kundernes behov i første række," lyder det fra Peter Mægbæk.

Selskaberne gør sig klar

Mobilselskaberne ruster sig i øjeblikekt på forskellig vis til, at de nye regler træder i kraft.

TDC har valgt at hæve prisen på abonnementerne, der så inkluderer dataforbrug i udlandet.

Hos selskabet 3 har langt størstedelen af selskabets kunder i forvejen tilvalgt "3likehome", der giver mulighed for at at forbruge data til samme pris udenfor landets grænser.

Det kan du læse mere om her: 3 lukker for masser af kunders frie mobilbrug uden for Danmark - prisstigninger på vej til de fleste danske mobilbrugere

Læs også:

Den danske mobilkrig er i fuld gang: Telia og TDC bløder - Telenor og 3 skovler kunder til sig

Plenti: EU's nye roaming-regler kan blive farlig for discount-teleselskaberne og konkurrencen

Netop vedtaget i EU: Slut med afgifter for data-roaming til sommer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S