Populær gratis-software udsender advarsel: Pas på trojaner i vores software

Open source-softwaren Handbrake er ramt af en trojaner, advarer folkene bag Handbrake.

Artikel top billede

Gratis-softwaren Handbrake, der blandt andet gør det muligt at rippe en DVD til harddisken, har været yderst populær i en årrække.

Nu er open source-softwaren dog rendt ind i problemer.

Folkene bag handbrake har udsendt en sikkerhedsadvarsel, fordi en trojaner i øjeblikket plager Handbrake-softwaren.

"Alle, der har installeret Handbrake til Mac, skal sikre, at deres system ikke er inficeret med en trojaner," lyder det under overskriften "sikkerhedsadvarsel."

Handbrake skriver, at man især er i risikozonen, hvis man har hentet Handbrake til Mac i perioden den 2. maj til den 6. maj.

"Du har en 50/50 chance, hvis du har downloadet Handbrake i denne periode," lyder det i advarslen.

Find trojaneren - og fjern den fra maskinen

Handbrake forklarer, at man kan se, om man er angrebet ved at gå ind i Mac'ens applikation 'Activity monitor'.

Hvis man her ser en proces ved navn 'Activity_agent', er man angrebet af trojaneren.

"Trojaneren, det handler om, er en ny variant af OSX.PROTON," oplyser Handbrake. 

Hvis man konstaterer, at man er blevet angrebet, kan man fjerne trojaneren ved at gå ind i 'Terminal'-applikationen på sin Mac. Herefter skal man anvende disse kommandoer:

launchctl unload ~/Library/LaunchAgents/fr.handbrake.activity_agent.plist

rm -rf ~/Library/RenderFiles/activity_agent.app

if ~/Library/VideoFrameworks/ contains proton.zip, remove the folder

Herefter skal man fjerne alle 'HandBrake.app' install-filer på computeren, men selv det er ikke nok, oplyser Handbrake: 

"Baseret på de informationer, vi har, skal du også ændre alle adgangskoder, der opbevares i din OSX KeyChain eller i en browsers adgangskode-opbevaring." 

Læs også:

Ny liste over 50 landes it-sikkerhed: Så sårbar er Danmark over for angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job