Efterretningsfolk advarer mod statslig brug af Kaspersky - kan have forbindelser til den russiske regering

Det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky er tidligere blevet beskyldt for at have spion-kontakter, men alligevel bruges virksomhedens ydelser af den amerikanske regering. Det vækker bekymringer blandt efterretningsfolk.

Artikel top billede

Kasperskys stifter Eugene Kaspersky har flere gang afvist beskyldninger om, at han skulle have tætte forbindelser til den russiske regering og de russiske efterretningstjenester.

Det russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky bliver brugt adskillige steder i det amerikanske regeringsapparat, og virksomheden kan dermed have adgang til offentlige it-systemer. 

Det vækker ifølge det amerikanske medie Buzzfeed News bekymring i det amerikanske efterretningsmiljø. 

Flere anonyme kilder, der er ansat i det amerikanske efterretningsvæsen, oplyser til mediet, at bekymringerne især skal ses i lyset af, at der menes at være tætte bånd mellem Kaspersky og den russiske regering.

Læs også: Efter dramatiske anholdelser: Kendt it-sikkerhedsfirma inddraget i stor russisk spion-sag

Kaspersky afviser regeringsbånd

En talsmand for Kaspersky afviser dog blankt over for Buzzfeed News, at der skulle være bånd mellem Kaspersky og de russiske myndigheder.

"Kaspersky har aldrig og vil aldrig hjælpe nogen regering i verden med at udføre cyberspionage," siger en talsmand for virksomheden til det amerikanske medie.

Kaspersky har siden 2008 haft konktrakter med statslige myndigheder i USA, hvor virksomhedens produkter blandt andet bliver brugt af Sundhedsministeriet, Justitsministeriet og Skatteministeriet.

Men efter, at det gennem de seneste måneder er kommet frem, at statssponserede russiske hackere har forsøgt at påvirke udfaldet af den amerikanske valgkamp, er bekymringerne over brugen af Kasperskys ydelser dog steget.

Buzzfeeds kilder understreger dog, at de ikke selv har set dokumentation for, at Kaspersky på nogen måde skulle være involveret i den russiske indblanding i den amerikanske valgkamp, men kilderne oplyser i stedet, at deres advarsel tager udgangspunkt i en "bredere bekymring over russisk indblanding i amerikanske forhold."


Under mistanke i mange år

Kaspersky er gentagne gange blevet beskyldt for at have tætte forbindelser til de russiske myndigheder.

Eksempelvis har det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg tidligere fortalt, at flere og flere folk med forbindelse til den russiske efterretningstjeneste FSB gennem de seneste år har fundet vej til ledelsen i Kaspersky.

Samtidig skrev det amerikanske tech-magasin Wired for få år siden, at Kasperskys stifter, Eugene Kaspersky, angiveligt har en fortid i den sovjetiske efterretningstjeneste KGB og, at han i dag har tætte bånd til FSB og Vladimir Putins styre.

Eugene Kaspersky har både efter Wireds-artikel i 2012 og igen i 2015 skrevet blogindlæg, hvor han afviser beskyldningerne.

"Lad mig stave det med store bogstaver: Jeg har ALDRIG arbejdet for KGB," skrev Eugene Kaspersky i 2015.

I blogindlægget oplyser han dog, at han tidligere har arbejdet for det sovjetiske forsvarsministerium samt læst matematik på et uddannelsessted, der blandt andet fik finansiering af KGB.

Læs også:
Anklage: Kaspersky står i ledtog med russiske spioner

Tør du stole på ham: Magtfuld virus-milliardær vil begrænse net-friheden

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration