Japansk spilgigant trækker sig helt ud ad IO Interactive - vinker farvel til 300 millioner kroner

Det japanske firma Square Enix skiller sig nu af med det dansk-stiftede spilfirma IO Interactive.

Artikel top billede

Den japanske ejer af det dansk-stiftede spilfirma IO Interactive skiller sig nu af med firmaet, som det opkøbte i 2009.

Det oplyser den japanske spiludvikler Square Enix i en børsmeddelelse.

Danske IO Interactive opnåede i sidste årti stor succes med spilserien Hitman, der indtil videre består af seks spil og som desuden er blevet filmatiseret.

Men Square Enix oplyser, at selskabet i fremtiden vil fokusere sine ressourcer på en række andre spil-studier.

"For at maksimere den fremadrettede kundetilfredshed og markedspotentiale, vil vi fokusere vores ressourcer og energi på kerne-forretninger og -studier. Derfor må virksomheden desværre meddelse, at den har besluttet sig for at trække sig fra IO Interactive," lyder det fra den japanske spiludvikler i børsmeddelelsen.

Tab på 300 millioner 

I meddelelsen til børsen oplyser Square Enix desuden, at beslutningen om at skille sig af med IO Interactive betyder, at virksomheden forventer et ekstraordinært tab på 4.898 millioner yen eller lige knap 300 millioner danske kroner.

I 2004 blev virksomheden solgt til den britiske spilproducent Eidos for 256 millioner danske kroner, og i 2009 blev IO Interactive overtaget af japanske Square Enix.

IO Interactive er stiftet af danskerne David Guldbrandsen, Kristian Hvidberg, Jacob Andersen, Jesper Jørgensen, Martin Pollas, Rasmus Kjær og Janos Flösser.

Computerworld kunne onsdag fortælle, at sidstnævnte er blevet seniorpartner i den nyetablerede venturekapitalfond Promentum Equity Partners, der skal investere i danske tech-iværksættere.

Det kan du læse mere om her: Kendte danske stjerne-iværksættere i spidsen for ny investeringsfond - står klar med store summer til danske it-startups

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS