Japansk spilgigant trækker sig helt ud ad IO Interactive - vinker farvel til 300 millioner kroner

Det japanske firma Square Enix skiller sig nu af med det dansk-stiftede spilfirma IO Interactive.

Artikel top billede

Den japanske ejer af det dansk-stiftede spilfirma IO Interactive skiller sig nu af med firmaet, som det opkøbte i 2009.

Det oplyser den japanske spiludvikler Square Enix i en børsmeddelelse.

Danske IO Interactive opnåede i sidste årti stor succes med spilserien Hitman, der indtil videre består af seks spil og som desuden er blevet filmatiseret.

Men Square Enix oplyser, at selskabet i fremtiden vil fokusere sine ressourcer på en række andre spil-studier.

"For at maksimere den fremadrettede kundetilfredshed og markedspotentiale, vil vi fokusere vores ressourcer og energi på kerne-forretninger og -studier. Derfor må virksomheden desværre meddelse, at den har besluttet sig for at trække sig fra IO Interactive," lyder det fra den japanske spiludvikler i børsmeddelelsen.

Tab på 300 millioner 

I meddelelsen til børsen oplyser Square Enix desuden, at beslutningen om at skille sig af med IO Interactive betyder, at virksomheden forventer et ekstraordinært tab på 4.898 millioner yen eller lige knap 300 millioner danske kroner.

I 2004 blev virksomheden solgt til den britiske spilproducent Eidos for 256 millioner danske kroner, og i 2009 blev IO Interactive overtaget af japanske Square Enix.

IO Interactive er stiftet af danskerne David Guldbrandsen, Kristian Hvidberg, Jacob Andersen, Jesper Jørgensen, Martin Pollas, Rasmus Kjær og Janos Flösser.

Computerworld kunne onsdag fortælle, at sidstnævnte er blevet seniorpartner i den nyetablerede venturekapitalfond Promentum Equity Partners, der skal investere i danske tech-iværksættere.

Det kan du læse mere om her: Kendte danske stjerne-iværksættere i spidsen for ny investeringsfond - står klar med store summer til danske it-startups

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S