Kæmpe hackerangreb i weekenden: Men hvad har hackernes motiv egentlig været?

Weekendens globale hackerangreb fortsætter mandag, og systemer verden over er ramt af den såkaldte "wannacry"-ransomware. Europol undrer sig dog over hackernes motivation, da løsesummen er lille, og få betaler.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Hundredetusinder af it-systemer verden over er fortsat ramt af det enorme ransomware-angreb, der begyndte i weeekenden.

Myndigheder, organisationer og private netværk i mere end 150 lande er ifølge The Washington Post blevet inficeret med ransomware-typen "wannacry", der bruger det lækkede NSA-exploit "EternalBlue" til at få adgang til ældre Windows-systemer.

Politimyndigheder efterforsker stadigvæk angrebet, og hos Europol undrer man sig over hackernes motivation.

Løsesummmen er nemlig kun på beskedne 300 amerikanske dollar, og mange ofre har offentligt afvist at betale.

"Motivationen er fortsat uklar. Ransomware-angreb er normalt designet til at være indtægtskilder, men i dette tilfælde var løsesummen forholdsvist lav," siger Europol-talsperson Jan Op Gen Oorth.

XP-support genoplives

Det omfattende hackerangreb har kunnet lade sig gøre på grund af de Windows-sårbarheder fra NSA, som gruppen "Shadow Brokers" for nylig offentliggjorde.

Kort efter offentliggørelsen patchede Microsoft de nyere Windows-versioner, men ikke supporterede udgaver som Windows XP og Windows Server 2003 er forblevet sårbare.

Det har hackerne udnyttet med Wannacry, og derfor har Microsoft taget konsekvensen og udsendt et patch til de aldrende styresystemer, der ellers ikke længere understøtes officielt.

"Det var smertefuldt at se virksomheder og personer ramt af sådan et angreb. På grund af de potentielle konsekvenser for vores kunder og deres forretninger, valgte vi at foretage sikkerhedsopdateringen," hedder det i et blogindlæg fra Microsoft.

Læs også: Mere end 40.000 danske computere risikerer at blive ramt af alvorlige NSA-exploits

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S