Kæmpe hackerangreb i weekenden: Men hvad har hackernes motiv egentlig været?

Weekendens globale hackerangreb fortsætter mandag, og systemer verden over er ramt af den såkaldte "wannacry"-ransomware. Europol undrer sig dog over hackernes motivation, da løsesummen er lille, og få betaler.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Hundredetusinder af it-systemer verden over er fortsat ramt af det enorme ransomware-angreb, der begyndte i weeekenden.

Myndigheder, organisationer og private netværk i mere end 150 lande er ifølge The Washington Post blevet inficeret med ransomware-typen "wannacry", der bruger det lækkede NSA-exploit "EternalBlue" til at få adgang til ældre Windows-systemer.

Politimyndigheder efterforsker stadigvæk angrebet, og hos Europol undrer man sig over hackernes motivation.

Løsesummmen er nemlig kun på beskedne 300 amerikanske dollar, og mange ofre har offentligt afvist at betale.

"Motivationen er fortsat uklar. Ransomware-angreb er normalt designet til at være indtægtskilder, men i dette tilfælde var løsesummen forholdsvist lav," siger Europol-talsperson Jan Op Gen Oorth.

XP-support genoplives

Det omfattende hackerangreb har kunnet lade sig gøre på grund af de Windows-sårbarheder fra NSA, som gruppen "Shadow Brokers" for nylig offentliggjorde.

Kort efter offentliggørelsen patchede Microsoft de nyere Windows-versioner, men ikke supporterede udgaver som Windows XP og Windows Server 2003 er forblevet sårbare.

Det har hackerne udnyttet med Wannacry, og derfor har Microsoft taget konsekvensen og udsendt et patch til de aldrende styresystemer, der ellers ikke længere understøtes officielt.

"Det var smertefuldt at se virksomheder og personer ramt af sådan et angreb. På grund af de potentielle konsekvenser for vores kunder og deres forretninger, valgte vi at foretage sikkerhedsopdateringen," hedder det i et blogindlæg fra Microsoft.

Læs også: Mere end 40.000 danske computere risikerer at blive ramt af alvorlige NSA-exploits

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job