Kæmpe hackerangreb i weekenden: Men hvad har hackernes motiv egentlig været?

Weekendens globale hackerangreb fortsætter mandag, og systemer verden over er ramt af den såkaldte "wannacry"-ransomware. Europol undrer sig dog over hackernes motivation, da løsesummen er lille, og få betaler.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Hundredetusinder af it-systemer verden over er fortsat ramt af det enorme ransomware-angreb, der begyndte i weeekenden.

Myndigheder, organisationer og private netværk i mere end 150 lande er ifølge The Washington Post blevet inficeret med ransomware-typen "wannacry", der bruger det lækkede NSA-exploit "EternalBlue" til at få adgang til ældre Windows-systemer.

Politimyndigheder efterforsker stadigvæk angrebet, og hos Europol undrer man sig over hackernes motivation.

Løsesummmen er nemlig kun på beskedne 300 amerikanske dollar, og mange ofre har offentligt afvist at betale.

"Motivationen er fortsat uklar. Ransomware-angreb er normalt designet til at være indtægtskilder, men i dette tilfælde var løsesummen forholdsvist lav," siger Europol-talsperson Jan Op Gen Oorth.

XP-support genoplives

Det omfattende hackerangreb har kunnet lade sig gøre på grund af de Windows-sårbarheder fra NSA, som gruppen "Shadow Brokers" for nylig offentliggjorde.

Kort efter offentliggørelsen patchede Microsoft de nyere Windows-versioner, men ikke supporterede udgaver som Windows XP og Windows Server 2003 er forblevet sårbare.

Det har hackerne udnyttet med Wannacry, og derfor har Microsoft taget konsekvensen og udsendt et patch til de aldrende styresystemer, der ellers ikke længere understøtes officielt.

"Det var smertefuldt at se virksomheder og personer ramt af sådan et angreb. På grund af de potentielle konsekvenser for vores kunder og deres forretninger, valgte vi at foretage sikkerhedsopdateringen," hedder det i et blogindlæg fra Microsoft.

Læs også: Mere end 40.000 danske computere risikerer at blive ramt af alvorlige NSA-exploits

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg