Dugfriske tal fra det boomende cloud-marked: Disse cloud-services bruger vi flest penge på

Cloud-markedet fortsætter himmelflugten, viser dugfriske tal. Der er dog stor forskel på situationen i de forskellige dele af cloud-markedet.

Artikel top billede

Det kan godt være, at det efterhånden er ved at være et par år siden, at cloud computing toppede på hype-barometeret, og at det i 2017 snarere er kunstig intelligens og machine learning, der er samtaleemnet i it-industrien.

Men cloud-markedets økonomiske muskler er kun vokset i de senere år - og den vækst fortsætter for uformindsket styrke.

Det skyldes ikke mindst, at markedet er modnet både hvad angår leverandører, løsninger og kunder.

I dag finder man eksempelvis meget få danske virksomheder, der melder ud, at cloud ikke er relevant.

I stedet handler det om at finde ud af, hvordan cloud bedst muligt kan styrke virksomheden på it-fronten.

Den udvikling betyder også, at der investeres flere og flere penge i cloud-services. Det viser helt nye tal fra analysefirmaet Gartner.

Det drejer sig konkret om det globale marked for public cloud services - og det inkluderer altså ikke private og hybrid cloud.

Så meget vokser markedet

Gartners opgørelse viser, at der i 2016 blev omsat for 209 milliarder dollars - omkring 1,4 billioner danske kroner - på det globale marked for public cloud services.

Det tal vil i 2017 stige til omkring 1,7 billioner danske kroner, og i 2020 vil omsætningen være på hele 2,6 billioner kroner.

Læs også: Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Software as a services (SaaS) udgjorde den største del af public cloud-markedet i 2016, mens også cloud business process services (BPaaS) og infrastructure as a service (IaaS) klarer sig godt.

Det interessante er så, at især IaaS-delen vil vokse frem mod 2020, hvor IaaS sammen med SaaS vil være de to største cloud-markeder.

Den forventede udvikling kan du se i Gartners opgørelse herunder:

Her bruger vi flest penge på cloud

Læs også:

Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Den vigtigste pointe om kunstig intelligens: Sådan kommer du i gang

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS