Dugfriske tal fra det boomende cloud-marked: Disse cloud-services bruger vi flest penge på

Cloud-markedet fortsætter himmelflugten, viser dugfriske tal. Der er dog stor forskel på situationen i de forskellige dele af cloud-markedet.

Artikel top billede

Det kan godt være, at det efterhånden er ved at være et par år siden, at cloud computing toppede på hype-barometeret, og at det i 2017 snarere er kunstig intelligens og machine learning, der er samtaleemnet i it-industrien.

Men cloud-markedets økonomiske muskler er kun vokset i de senere år - og den vækst fortsætter for uformindsket styrke.

Det skyldes ikke mindst, at markedet er modnet både hvad angår leverandører, løsninger og kunder.

I dag finder man eksempelvis meget få danske virksomheder, der melder ud, at cloud ikke er relevant.

I stedet handler det om at finde ud af, hvordan cloud bedst muligt kan styrke virksomheden på it-fronten.

Den udvikling betyder også, at der investeres flere og flere penge i cloud-services. Det viser helt nye tal fra analysefirmaet Gartner.

Det drejer sig konkret om det globale marked for public cloud services - og det inkluderer altså ikke private og hybrid cloud.

Så meget vokser markedet

Gartners opgørelse viser, at der i 2016 blev omsat for 209 milliarder dollars - omkring 1,4 billioner danske kroner - på det globale marked for public cloud services.

Det tal vil i 2017 stige til omkring 1,7 billioner danske kroner, og i 2020 vil omsætningen være på hele 2,6 billioner kroner.

Læs også: Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Software as a services (SaaS) udgjorde den største del af public cloud-markedet i 2016, mens også cloud business process services (BPaaS) og infrastructure as a service (IaaS) klarer sig godt.

Det interessante er så, at især IaaS-delen vil vokse frem mod 2020, hvor IaaS sammen med SaaS vil være de to største cloud-markeder.

Den forventede udvikling kan du se i Gartners opgørelse herunder:

Her bruger vi flest penge på cloud

Læs også:

Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Den vigtigste pointe om kunstig intelligens: Sådan kommer du i gang

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S