Pludselig exit for Danmarks dygtigste CIO: Morten Gade Christensen stopper som CIO i Energinet.dk

Opdateret: Morten Gade Christensen, der er kåret som Årets CIO i Danmark, er pludselig stoppet i Energinet.dk, erfarer Computerworld.

Artikel top billede

Billeder: Kim Stensdal. (Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Morten Gade Christensen, CIO i Energinet.dk, blev for mindre end et år siden kåret som Danmarks dygtigste CIO.

Han er den bedste i Danmark: Morten Gade Christensen er Årets CIO 2016

Den pris vandt han for at stå i spidsen for digitaliseringen og it-sikkerheden i Energinet.dk, der har ansvaret for det overordnede el- og gassystem i Danmark.

Nu er Morten Gade Christensen dog pludselig stoppet i Energinet.dk, erfarer Computerworld fra flere kilder.

Der er udsendt en meddelelse internt i Energinet.dk mandag om Morten Gade Christensens afgang, og Morten Gade Christensen oplyser nu til Computerworld, at han selv har valgt at opsige sin stilling.

Opdateret: Her er Morten Gade Christensens forklaring: Ny koncernstruktur bag Morten Gade Christensens exit som CIO i Energinet.dk: "Det er jeg ikke interesseret i at være en del af"

Morten Gade Christensen har været vice president og CIO i Energinet.dk siden januar 2013. Før han kom til Energinet, var han CIO i LM Wind Power.

180 ansatte i it-organisationen

It-organisationen i Energinet.dk består af 180 ansatte, hvoraf omkring 40 sidder i en afdeling i Manilla i Filippinerne.

Morten Gade Christensen har høstet stor anerkendelse for sit arbejde med at digitalisere og effektivisere it i Energinet.dk, og det kulminerede sidste år med prisen som Årets CIO i Danmark.

"Jeg har ansvaret for Danmarks mest kritiske infrastruktur. Hvis du slukker for det, vil alle de andre, der synes, at de har kritisk infrastruktur, lukke. Det her er krumtappen," har Morten Gade Christensen tidligere fortalt i et stort interview på Computerworld.

Læs det her: "Jeg har ansvaret for Danmarks mest kritiske infrastruktur. At der er lys i lampen, er min license to operate"

Energinet.dk er ejet af Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet og er sat i verden for at løse en række opgaver på samfundets vegne.

Mest vigtigt er det, at Energinet.dk har ansvaret for, at det overordnede el- og gassystem i Danmark fungerer, og at der sker en grøn omstilling af energisystemet.

Opdateret: Her er Morten Gade Christensens forklaring: Ny koncernstruktur bag Morten Gade Christensens exit som CIO i Energinet.dk: "Det er jeg ikke interesseret i at være en del af"

Læs også:

"Jeg har ansvaret for Danmarks mest kritiske infrastruktur. At der er lys i lampen, er min license to operate"

Han er den bedste i Danmark: Morten Gade Christensen er Årets CIO 2016

CIO i Energinet.dk: Sådan får vi bedre it-sikkerhed hos danske energiselskaber

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job