EU kan ikke stoppe prisstigninger hos teleudbyderne efter roaming-aftale

EU kan ikke stoppe teleselskaberne fra at hæve priserne på deres abonnementer på baggrund af de nye roaming-regler.

Artikel top billede

Fra den 15. juni må det ikke længere være dyrere at bruge telefonen i Tyskland, Frankrig eller Portugal end i Danmark. 

Det er resultatet af strengere roaming-krav fra EU, men det har ført til generelt dyrere mobilregninger hos en lang række danske teleselskaber, hvilket ikke var intentionen.

EU kan dog ikke gøre noget ved det før om to år, når aftalen skal evalueres.

Det udtaler flere eksperter i EU-kommisionen til business.dk

"Det var klart ikke meningen, at priserne skulle stige. Vi mener ikke, at roaming kan bruges som en undskyldning for at hæve priserne derhjemme. Men der er masser af muligheder for kunderne til at forholde sig til prisstigningerne, og det er muligt for den nationale telereguleringsmyndighed at gribe ind og regulere priserne," siger eksperterne, som ønsker at være anonyme overfor Business.dk.

Læs også: Teleindustrien: "Roaming-aftale kan føre til endnu dyrere mobilabonnementer for forbrugerne"

Kan ikke blande sig
 før om to år

Mens EU har gjort det ulovligt at tage mere for at bruge telefonen i udlandet, er det fuldt lovligt blot at hæve priserne over en bred kam.

Engros-priserne mellem teleselskaberne, cirka 57 kroner per gigabyte, er ikke blevet sænket tilstrækkeligt, mener de danske teleselskaber, og derfor hæves prisen på abonnementerne.

Andre teleudbydere begrænser fuldstændigt adgangen til roaming på de billigste abonnementer.

Ifølge de danske teleselskaber er 80 procent af deres roaming danskere, der rejser til udlandet, imens kun 20 procent er udenlandske turister i Danmark.

Læs også: De nye roaming-regler: Sådan kan de påvirke dit mobil-abonnement

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S