EU kan ikke stoppe prisstigninger hos teleudbyderne efter roaming-aftale

EU kan ikke stoppe teleselskaberne fra at hæve priserne på deres abonnementer på baggrund af de nye roaming-regler.

Artikel top billede

Fra den 15. juni må det ikke længere være dyrere at bruge telefonen i Tyskland, Frankrig eller Portugal end i Danmark. 

Det er resultatet af strengere roaming-krav fra EU, men det har ført til generelt dyrere mobilregninger hos en lang række danske teleselskaber, hvilket ikke var intentionen.

EU kan dog ikke gøre noget ved det før om to år, når aftalen skal evalueres.

Det udtaler flere eksperter i EU-kommisionen til business.dk

"Det var klart ikke meningen, at priserne skulle stige. Vi mener ikke, at roaming kan bruges som en undskyldning for at hæve priserne derhjemme. Men der er masser af muligheder for kunderne til at forholde sig til prisstigningerne, og det er muligt for den nationale telereguleringsmyndighed at gribe ind og regulere priserne," siger eksperterne, som ønsker at være anonyme overfor Business.dk.

Læs også: Teleindustrien: "Roaming-aftale kan føre til endnu dyrere mobilabonnementer for forbrugerne"

Kan ikke blande sig
 før om to år

Mens EU har gjort det ulovligt at tage mere for at bruge telefonen i udlandet, er det fuldt lovligt blot at hæve priserne over en bred kam.

Engros-priserne mellem teleselskaberne, cirka 57 kroner per gigabyte, er ikke blevet sænket tilstrækkeligt, mener de danske teleselskaber, og derfor hæves prisen på abonnementerne.

Andre teleudbydere begrænser fuldstændigt adgangen til roaming på de billigste abonnementer.

Ifølge de danske teleselskaber er 80 procent af deres roaming danskere, der rejser til udlandet, imens kun 20 procent er udenlandske turister i Danmark.

Læs også: De nye roaming-regler: Sådan kan de påvirke dit mobil-abonnement

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job