EU kan ikke stoppe prisstigninger hos teleudbyderne efter roaming-aftale

EU kan ikke stoppe teleselskaberne fra at hæve priserne på deres abonnementer på baggrund af de nye roaming-regler.

Artikel top billede

Fra den 15. juni må det ikke længere være dyrere at bruge telefonen i Tyskland, Frankrig eller Portugal end i Danmark. 

Det er resultatet af strengere roaming-krav fra EU, men det har ført til generelt dyrere mobilregninger hos en lang række danske teleselskaber, hvilket ikke var intentionen.

EU kan dog ikke gøre noget ved det før om to år, når aftalen skal evalueres.

Det udtaler flere eksperter i EU-kommisionen til business.dk

"Det var klart ikke meningen, at priserne skulle stige. Vi mener ikke, at roaming kan bruges som en undskyldning for at hæve priserne derhjemme. Men der er masser af muligheder for kunderne til at forholde sig til prisstigningerne, og det er muligt for den nationale telereguleringsmyndighed at gribe ind og regulere priserne," siger eksperterne, som ønsker at være anonyme overfor Business.dk.

Læs også: Teleindustrien: "Roaming-aftale kan føre til endnu dyrere mobilabonnementer for forbrugerne"

Kan ikke blande sig
 før om to år

Mens EU har gjort det ulovligt at tage mere for at bruge telefonen i udlandet, er det fuldt lovligt blot at hæve priserne over en bred kam.

Engros-priserne mellem teleselskaberne, cirka 57 kroner per gigabyte, er ikke blevet sænket tilstrækkeligt, mener de danske teleselskaber, og derfor hæves prisen på abonnementerne.

Andre teleudbydere begrænser fuldstændigt adgangen til roaming på de billigste abonnementer.

Ifølge de danske teleselskaber er 80 procent af deres roaming danskere, der rejser til udlandet, imens kun 20 procent er udenlandske turister i Danmark.

Læs også: De nye roaming-regler: Sådan kan de påvirke dit mobil-abonnement

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect