EU kan ikke stoppe prisstigninger hos teleudbyderne efter roaming-aftale

EU kan ikke stoppe teleselskaberne fra at hæve priserne på deres abonnementer på baggrund af de nye roaming-regler.

Artikel top billede

Fra den 15. juni må det ikke længere være dyrere at bruge telefonen i Tyskland, Frankrig eller Portugal end i Danmark. 

Det er resultatet af strengere roaming-krav fra EU, men det har ført til generelt dyrere mobilregninger hos en lang række danske teleselskaber, hvilket ikke var intentionen.

EU kan dog ikke gøre noget ved det før om to år, når aftalen skal evalueres.

Det udtaler flere eksperter i EU-kommisionen til business.dk

"Det var klart ikke meningen, at priserne skulle stige. Vi mener ikke, at roaming kan bruges som en undskyldning for at hæve priserne derhjemme. Men der er masser af muligheder for kunderne til at forholde sig til prisstigningerne, og det er muligt for den nationale telereguleringsmyndighed at gribe ind og regulere priserne," siger eksperterne, som ønsker at være anonyme overfor Business.dk.

Læs også: Teleindustrien: "Roaming-aftale kan føre til endnu dyrere mobilabonnementer for forbrugerne"

Kan ikke blande sig
 før om to år

Mens EU har gjort det ulovligt at tage mere for at bruge telefonen i udlandet, er det fuldt lovligt blot at hæve priserne over en bred kam.

Engros-priserne mellem teleselskaberne, cirka 57 kroner per gigabyte, er ikke blevet sænket tilstrækkeligt, mener de danske teleselskaber, og derfor hæves prisen på abonnementerne.

Andre teleudbydere begrænser fuldstændigt adgangen til roaming på de billigste abonnementer.

Ifølge de danske teleselskaber er 80 procent af deres roaming danskere, der rejser til udlandet, imens kun 20 procent er udenlandske turister i Danmark.

Læs også: De nye roaming-regler: Sådan kan de påvirke dit mobil-abonnement

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen