Boom i avanceret streaming-hardware: Nu kommer 4K-enhederne buldrende

Streaming-hardware, der understøtter 4K og UltraHD, er for alvor på vej ind i dagligstuerne sammen med nye streaming-tjenester, der leverer indhold i tårnhøj opløsning.

Artikel top billede

Forbrugere verden over har over de senere år for alvor fået smag for streaming som et interessant alternativ til traditionelt tv.

Antallet af streaming-tjenester er skudt i vejret, og det samme er opløsningen, som indholdet leveres i.

Det smitter også af på den hardware, der sikrer, at streaming-indholdet kan afvikles i dagligstuen.

I en ny markedsanalyse skriver ABI Research, at der i 2022 vil blive sendt 56 millioner streaming-adaptere på markedet, og at alle de enheder, der kommer ud på markedet i Nordamerika og i Europa, vil være 4K-enheder.

Vi har tidligere testet Googles nyeste Chromecast, der kan streame indhold i 4K-opløsning. Læs om det her.

Så mange enheder understøtter 4K i 2017

Udviklingen mod 4K er allerede i gang nu, hvor de dyreste løsninger understøtter denne opløsning.

I 2017 er 24 procent af de streaming-enheder, der sendes på markedet i Europa, i stand til at afvikle 4K-indhold, og i Nordamerika er det hele 35 procent, der kan det.

Når udbredelsen af 4K-fjernsyn samtidig får fart på, vil markedet for indhold i de tårnhøje opløsninger også boome.

Blandt andet fordi den ekstra høje opløsning repræsenterer nye indtægtsmuligheder for indholdproducenterne, der eksempelvis kan kræve en ekstra høj pris for at udleje en film i 4K.

Alt dette vil sætte yderligere fart på markedet for 4K-hardware, skriver ABI Research.

Læs også:

Hvor hulen finder jeg den perfekte streaming-løsning til den ultimative sportssommer?

Streaming-udgifterne griber om sig: Ender det med at blive for dyrt?

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics