Boom i avanceret streaming-hardware: Nu kommer 4K-enhederne buldrende

Streaming-hardware, der understøtter 4K og UltraHD, er for alvor på vej ind i dagligstuerne sammen med nye streaming-tjenester, der leverer indhold i tårnhøj opløsning.

Artikel top billede

Forbrugere verden over har over de senere år for alvor fået smag for streaming som et interessant alternativ til traditionelt tv.

Antallet af streaming-tjenester er skudt i vejret, og det samme er opløsningen, som indholdet leveres i.

Det smitter også af på den hardware, der sikrer, at streaming-indholdet kan afvikles i dagligstuen.

I en ny markedsanalyse skriver ABI Research, at der i 2022 vil blive sendt 56 millioner streaming-adaptere på markedet, og at alle de enheder, der kommer ud på markedet i Nordamerika og i Europa, vil være 4K-enheder.

Vi har tidligere testet Googles nyeste Chromecast, der kan streame indhold i 4K-opløsning. Læs om det her.

Så mange enheder understøtter 4K i 2017

Udviklingen mod 4K er allerede i gang nu, hvor de dyreste løsninger understøtter denne opløsning.

I 2017 er 24 procent af de streaming-enheder, der sendes på markedet i Europa, i stand til at afvikle 4K-indhold, og i Nordamerika er det hele 35 procent, der kan det.

Når udbredelsen af 4K-fjernsyn samtidig får fart på, vil markedet for indhold i de tårnhøje opløsninger også boome.

Blandt andet fordi den ekstra høje opløsning repræsenterer nye indtægtsmuligheder for indholdproducenterne, der eksempelvis kan kræve en ekstra høj pris for at udleje en film i 4K.

Alt dette vil sætte yderligere fart på markedet for 4K-hardware, skriver ABI Research.

Læs også:

Hvor hulen finder jeg den perfekte streaming-løsning til den ultimative sportssommer?

Streaming-udgifterne griber om sig: Ender det med at blive for dyrt?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job