Boom i avanceret streaming-hardware: Nu kommer 4K-enhederne buldrende

Streaming-hardware, der understøtter 4K og UltraHD, er for alvor på vej ind i dagligstuerne sammen med nye streaming-tjenester, der leverer indhold i tårnhøj opløsning.

Artikel top billede

Forbrugere verden over har over de senere år for alvor fået smag for streaming som et interessant alternativ til traditionelt tv.

Antallet af streaming-tjenester er skudt i vejret, og det samme er opløsningen, som indholdet leveres i.

Det smitter også af på den hardware, der sikrer, at streaming-indholdet kan afvikles i dagligstuen.

I en ny markedsanalyse skriver ABI Research, at der i 2022 vil blive sendt 56 millioner streaming-adaptere på markedet, og at alle de enheder, der kommer ud på markedet i Nordamerika og i Europa, vil være 4K-enheder.

Vi har tidligere testet Googles nyeste Chromecast, der kan streame indhold i 4K-opløsning. Læs om det her.

Så mange enheder understøtter 4K i 2017

Udviklingen mod 4K er allerede i gang nu, hvor de dyreste løsninger understøtter denne opløsning.

I 2017 er 24 procent af de streaming-enheder, der sendes på markedet i Europa, i stand til at afvikle 4K-indhold, og i Nordamerika er det hele 35 procent, der kan det.

Når udbredelsen af 4K-fjernsyn samtidig får fart på, vil markedet for indhold i de tårnhøje opløsninger også boome.

Blandt andet fordi den ekstra høje opløsning repræsenterer nye indtægtsmuligheder for indholdproducenterne, der eksempelvis kan kræve en ekstra høj pris for at udleje en film i 4K.

Alt dette vil sætte yderligere fart på markedet for 4K-hardware, skriver ABI Research.

Læs også:

Hvor hulen finder jeg den perfekte streaming-løsning til den ultimative sportssommer?

Streaming-udgifterne griber om sig: Ender det med at blive for dyrt?

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks