Nu findes der over to milliarder aktive Android-enheder i verden - her vil Google hente den næste milliard

I forbindelse med Googles udviklerkonference, I/O, løftede Google sløret for antallet af Android-ejere.

Artikel top billede

Der findes over to milliarder månedligt aktive Android-enheder på verdensplan, hvilket blot sætter Android i en endnu mere sikker førerposition som det mest benyttede styresystem til mobiltelefoner i verden.

Sådan lyder meldingen fra Google i forbindelse med den store udviklerkonference, I/O, der afvikles i disse dage i San Francisco.

Google løftede også sløret for andre brugertal under selskabets keynote.

Blandet har Google Maps, YouTube, Chrome, Gmail, Google (søgning) og Google Play hver over en milliard aktive brugere.

I alt blev der downloadet 82 milliarder apps i løbet af 2016 fra Googles Play Store, og der bliver set over en milliard timers video på YouTube hver eneste dag.

Google Drive har også mere end 800 millioner brugere og Googles Fotos-tjeneste har ramt en milepæl ved 500 millioner månedlige brugere.

Til sammenligning er det seneste tal fra Apple godt en milliard iOS-enheder på verdensplan (et tal fra 2016).

Læs også: Android er slet ikke til at stoppe: Nu kører 9 ud af 10 nye smartphones Android

På vej mod tre milliarder


To milliarder er dog ikke nok for Google.

Ved I/O-keynoten annoncerede Google Android Go, en platform/versionering af Android til de absolut billigste smartphones rettet mod tredjeverdenslande, hvor gamle Nokia-telefoner stadig er de mest populære.

Systemet er optimeret til at forbrænde mindre hukommelse (helt ned til 512 MB RAM), og apps vil blive optimeret til at benytte så lidt båndbredde som muligt.

Der kommer desuden en dedikeret butik til Android Go-optimerede apps.

Google har tidligere forsøgt sig med en skrabet version af Android til svagere og billigere smartphones.

I 2014 annoncerede Google Android One rettet til markeder som Indien og Brasilien, gigantiske markeder med potentielle købere, der ikke har råd til at købe de dyre toptelefoner.

Læs også: Så er det slået fast: Microsoft fortsætter med at supportere din Windows Phone trods fiasko på markedet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura