Nu findes der over to milliarder aktive Android-enheder i verden - her vil Google hente den næste milliard

I forbindelse med Googles udviklerkonference, I/O, løftede Google sløret for antallet af Android-ejere.

Artikel top billede

Der findes over to milliarder månedligt aktive Android-enheder på verdensplan, hvilket blot sætter Android i en endnu mere sikker førerposition som det mest benyttede styresystem til mobiltelefoner i verden.

Sådan lyder meldingen fra Google i forbindelse med den store udviklerkonference, I/O, der afvikles i disse dage i San Francisco.

Google løftede også sløret for andre brugertal under selskabets keynote.

Blandet har Google Maps, YouTube, Chrome, Gmail, Google (søgning) og Google Play hver over en milliard aktive brugere.

I alt blev der downloadet 82 milliarder apps i løbet af 2016 fra Googles Play Store, og der bliver set over en milliard timers video på YouTube hver eneste dag.

Google Drive har også mere end 800 millioner brugere og Googles Fotos-tjeneste har ramt en milepæl ved 500 millioner månedlige brugere.

Til sammenligning er det seneste tal fra Apple godt en milliard iOS-enheder på verdensplan (et tal fra 2016).

Læs også: Android er slet ikke til at stoppe: Nu kører 9 ud af 10 nye smartphones Android

På vej mod tre milliarder


To milliarder er dog ikke nok for Google.

Ved I/O-keynoten annoncerede Google Android Go, en platform/versionering af Android til de absolut billigste smartphones rettet mod tredjeverdenslande, hvor gamle Nokia-telefoner stadig er de mest populære.

Systemet er optimeret til at forbrænde mindre hukommelse (helt ned til 512 MB RAM), og apps vil blive optimeret til at benytte så lidt båndbredde som muligt.

Der kommer desuden en dedikeret butik til Android Go-optimerede apps.

Google har tidligere forsøgt sig med en skrabet version af Android til svagere og billigere smartphones.

I 2014 annoncerede Google Android One rettet til markeder som Indien og Brasilien, gigantiske markeder med potentielle købere, der ikke har råd til at købe de dyre toptelefoner.

Læs også: Så er det slået fast: Microsoft fortsætter med at supportere din Windows Phone trods fiasko på markedet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse