Danske direktører frygter for it-sikkerheden: Investerer markant mere i it-sikkerhed end sidste år

Rynkerne i direktørernes pande har fået en ny hovedårsag. Hvor ledernes tidligere bekymringer har gået på manglen på kvalificeret arbejdskraft, så er det nu it-sikkerhed, der indtager bekymringernes førsteplads.

Artikel top billede

Er der styr på it-sikkerheden? Den tanke buldrer rundt på øverste etage hos landets erhvervsledere.

Det viser en ny undersøgelse foretaget af PWC i samarbejde med Dansk Erhverv.

Hele 57 procent af de 500 adspurgte chefer er bekymrede for om it-sikkerheden kan stå mål med fremtidens cyberangreb.

"Det seneste års voldsomme stigning i cyberangreb på virksomheder betyder, at alle virksomheder i dag er nødt til at forholde sig til it-sikkerhed og digitale sårbarheder. Derfor er it-sikkerhed flyttet ind på direktionsgangen," siger Janus Sandsgaard fra Dansk Erhverv 

Investeringer på vej

Det ikke skal forstås sådan, at man på direktionsgangene ikke tidligere har bekymret sig om it-sikkerheden. Men direktørerne erklærer sig nu klar til at investere yderligere i sikkerheden. 

Hvor det sidste år var 13 procent, der havde it-sikkerhed som deres primære fokusområde, når det kom til investeringer, så er det tal nu steget til 30 procent.

Læs også:

App-firma hacket via trojaner i populær gratis-software: Har fået stjålet vigtig kildekode

Efter WannaCry må politikerne vel fatte det: Nedslidte og ubeskyttede offentlige it-systemer er en alvorlig trussel mod vores alle sammens sikkerhed

Dansk it-sikkerhedschef om globalt ransomware-angreb: "Hvis man er gearet til at håndtere ransomware, så er det her altså ikke det store problem"

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S