Efter WannaCry må politikerne da fatte det: Nedslidte og ubeskyttede offentlige it-systemer er en alvorlig trussel mod vores alle sammens sikkerhed

Klumme: Hele vores samfund er ved at blive gennemdigitaliseret. I den proces bliver nedslidte og sårbare it-systemer pludselig eksponeret for angreb, og det kan ende helt galt. Men det overser man i det offentlige.

Artikel top billede

(Foto: leolintang / leolintang)

For noget tid siden kunne vi konstatere, at 157 af statens kritiske it-systemer er slidte og sårbare. Det svarer til en tredjedel af de kritiske offentlige it-systemer.

Nyheden har forårsaget en massiv kritisk af den offentlige it, som indtil videre har haft det funktionelle og omkostningerne som omdrejningspunktet.

Men et vigtigt element er gået tabt i debatten om offentlig it - sikkerhedsproblematikken.

Efter weekendens store cyberangreb, WannaCry, er der endnu større behov for, at sikkerheden også bliver en del af debatten.

Der er altså behov for, at politikere og offentlige aktører får øjnene op for de risici, de trækker ned over hovederne på danskerne, når systemerne er forældede og i bund og grund ubeskyttede.

For det er dig og mig, det går ud over, hvis skaden sker, og systemerne bliver hacket af enten it-kriminelle eller andre med ondt i sinde.

Sårbare it-systemer truer mere end bare it-infrastrukturen

Lad mig ridse et par scenarier op, som lader til at gå hen over hovedet på mange:

I takt med at vi i privaten får flere og flere enheder, som kan komme på nettet, er der også store dele af vort lands infrastruktur, som bliver mere og mere digitaliseret.

Det er eksempelvis nærmest utænkeligt, at industrielle kontrolsystemer inden for transport-, energi- eller vandbranchen ikke på en eller anden måde er it-baserede i dag.

Her er det store problem, at vi bruger computere og en række andre enheder, som aldrig har været designet til at modstå højtkvalificerede hacker-angreb.

Og det hjælper ikke, at vores cyber-baserede infrastruktur i stigende grad kører på slidt og sårbar software på grund af skræntende offentlige it-systemer, og det gør it-truslerne meget reelle i forhold til vores infrastruktur.

Også traditionelle kriminelles muligheder udvides

Helt generelle it-trusler betyder, at den elevator, du tager, er sårbar over for cyberangreb.

Det samme er din smartphone eller din bil med den nyeste teknologi og de nyeste gadgets. Din bank er uden tvivl også udsat.

Den skræntende offentlige it betyder, at din el- og vandforsyning er i voksende fare.

Lige nu sætter vi Hjemmeværnet til at beskytte vandværker, broer samt radio- og tv-sendere mod terrorangreb. Men hvad nu hvis terrorangrebet snarere sker via dårlige og usikre it-systemer?

Cyberkriminelle bliver hele tiden klogere, dristigere og bedre til at undvige, hvilket weekendens angreb er et godt eksempel på, og nye forretningsmodeller vokser.

Eksempelvis kan en traditionel kriminel bande hyre en eller flere cyberkriminelle til at gå efter nye mål inden for produktion og transport.

På den måde kan de almindelige kriminelle bruge de it-kriminelles kompetencer til at stjæle varer ad elektroniske veje og sælge det videre til højestbydende.

Vores øjne kan ikke forblive lukkede

Problemerne med offentlige it-systemer sammenholdt med de mange nye muligheder for cyberkriminelle får en helt ny betydning for, hvordan trusselbilledet ser ud i dagens Danmark.

Det er en virkelighed, hvor hacker-angreb potentielt kan forårsage reel fysisk skade på bygninger, mennesker eller begge dele.

Det offentlige er alt for langt bagud i sin tilgang til sikkerheden af de it-systemer, som håndterer kritisk infrastruktur.

Vi har ofte en ide om, at hackere kun slår til i USA eller Rusland, men det er en risikofyldt og forkert antagelse.

Verden er mere sammenkoblet end som så, og det er rigtig ærgerligt, at vores offentlige it ikke kan komme i gang med et tiltrængt paradigmeskift, hvor man arbejder for at gøre de udestående it-sikkerhedsrisici mindre i stedet for større.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S