Ballade i Region Hovedstaden: It-konsulentregning løb op i det firedobbelte

To it-konsulenter, der har bistået Region Hovedstaden i arbejdet med Sundhedsplatformen, kom til at koste regionen det firedobbelte af den først aftalte pris. Det skriver Version2.

Artikel top billede

I landets største region, der huser tæt ved hver tredje dansker, er en konsulentregning stukket af.

Det drejer sig om regningen for to it-konsulenter fra firmaet Oleto, der har bistået Region Hovedstaden iat udarbejde en business case til Sundhedsplatformen. Det skriver Version2. 

Læs mere om problemer med Sundhedsplatformen her: Nyt it-system kan koste københavns hospitaler 430 millioner kroner i år i tabt bonus

Fast pris ophævet

Selv m der var indgået en aftale om en fast pris for opgaven på knap en halv million kroner, så er den endelige pris blevet tæt på fire gange så høj. . 

"Jeg kan ikke se, hvor meget mere end business case (version 2.1) som Oleto har lavet for den samlede pris af 1,9 millioner kroner, men jeg håber da for Region Hovedstaden, at det er meget mere. Business casen kan ikke have taget så lang tid at lave, for det er jo bare en række simple, grænsende til det naive hvis-så beregninge," siger professor i sundhedsøkonomi på Syddansk Universitet Jes Søgaard til Version2.

Kompleks opgave

Hos Region Hovedstaden mener man, at der har været tale om en meget kompleks opgave, som konsulenterne fra Oleto har hjulpet med at løse.

Ledelsen i Region Hovedstaden udtaler, at det på grund af opgavens størrelse og kompleksitet ikke er mærkeligt, at man vælger at inddrage konsulenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S