Berygtede hackere lancerer abonnementsservice: Her kan du få nye Windows 10-exploits og data om nordkoreanske missil-programmer

Hackergruppen bag lækket af de NSA-værktøjer, der blev brugt til WannaCry-angrebet er på vej med nye exploits. Denne gang på abonnement.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

"Har min organisation råd til ikke at være de første, der får adgang til det næste data-dump fra Shadow Brokers?"

Det spørgsmål opfordrer hackergruppen af samme navn virksomheder og regeringer til at stille sig selv i forbindelse med, at den lyssky gruppering nu har lanceret et exploit-abonnement.

Shadow Brokers lækkede for nylig et arsenal af hackerværktøjer fra NSA på internettet, og to af dem blev siden brugt i det verdensomspændende ransomware-angreb WannaCry.

Nu er det dog slut med at gøre værktøjerne frit tilgængelige for alle.

I stedet kræver Shadow Brokers et beløb svarende til knap 140.000 kroner i krypto-valutaen Zcash. Det skal give adgang til månedlige læk af exploits, hvoraf det første tilsyneladende kommer allerede i denne måned.

Hvad bliver det næste?

Exploit-abonnementet er givetvis attraktivt for ondsindede hackere, da det sidste læk fra Shadow Brokers indeholdt forholdsvis slagkraftige værktøjer.

Men med frygt som salgsparameter markedsfører gruppen også de kommende exploits til sikkerhedsfirmaer og myndigheder.

"If you caring about loosing $20k+ Euro then not being for you. Monthly dump is being for high rollers, hackers, security companies, OEMs, and governments," skriver Shadow Brokers på lettere fejlbehæftet engelsk.

Det er endnu uklart, hvad det kommende dump kommer til at indeholde.

Men i tidligere posts har Shadow Brokers antydet, at man er på vej med nye Windows 10-exploits og stjålne oplysninger om missil-programmer fra Kina, Rusland, Iran og Nordkorea.

Læs også: WannaCry kunne være undgået: NSA overvejede at stoppe Windows-exploit for fem år siden

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos