Efter russisk phishing-kampagne: Google ændrer Gmail

Et stort antal Gmail-brugere blev for nylig ofre for en snedig phishing-kampagne med falske Google-dokumenter. Nu opruster Google med kunstig intelligens.

Artikel top billede

Hvis du bruger Gmail til erhverv, er det nu blevet lidt sværere at ramme dig med et phishing-angreb.

Google har nemlig implementeret nye machine learning-baserede sikkerheds-foranstaltninger, der skal sikre de mange erhvervsbrugere bedre.

Mellem 50 og 70 procent af alle indgående beskeder i Gmail-systemet er ifølge Google selv spam, og med machine learning kan Google blokere 99,9 procent af de uvelkomne mails.

Systemet sammenligner konstant legitime emails med spam og phishing-mails, og baseret på den sammenligning kortlægges bestemte indikatorer på, at en forsendelse er phishing.

Det betyder ikke, at kendetegnene er en phishing-garanti, men alle mails, der indeholder dem, bliver holdt tilbage til yderligere analyse.

Falske Google Docs

Sikkerhedsopdateringen kommer i kølvandet på det store phishing-angreb på Gmail i sidste måned, hvor falske Google Drive-links gav russiske hackere adgang til ofrenes Google-konti.

Den forbedrede phishing-detektor sammenkøres også med et konstant voksende bibliotek af mistænksomme URLer, som udløser en advarsel, hvis brugeren forsøger at klikke på en link, der ligner.

På det mere lavteknologiske plan har Google indført såkaldte "external reply warnings", der advarer brugere, hvis de er ved at sende en email ud af virksomhedens netværk.

Den nye sikkerhed udrulles i løbet af de kommende dage.

Læs også: Pas på: Gmail oversvømmes af smart phishing-trick - klik ikke på dette link

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job