Atea-sagen: Politiansat dømt for bestikkelse

En ansat ved Rigspolitiet blev i første omgang frikendt for bestikkelse i Atea-sagen. Men tirsdag blev han i en ankesag idømt betinget fængselsstraf.

Artikel top billede

Atea-sagen ruller fortsat, og tirsdag blev en ansat ved Rigspolitiet idømt 20 dages betinget fængsel for bestikkelse i Østre Landsret.

Det skriver Børsen.

Den dømte har været suspenderet fra sit job i et år på grund af sagen, der for hans vedkommende drejer sig om at have modtaget en iPad til en værdi af 6000 kroner fra en Atea-sælger.

Manden blev i første omgang frikendt, fordi hans forsvar overbeviste retten om, at han blot havde lånt den pågældende iPad, og at den blev leveret tilbage til Atea efter tre måneder.

Fældet af sit Apple-ID

Men i Østre Landsret blev den forklaring tirsdag skudt ned af nyt bevismateriale, som Bagmandspolitiet har indhentet direkte fra Apple.

Den dømte havde nemlig logget på enheden med sit Apple-ID, længe efter at iPaden skulle være leveret tilbage, og på den baggrund konkluderede Østre Landsret altså, at maskinen alligevel ikke kun var til låns.

Mandens forsvarer, Andro Vrlic, accepterer dommen, men han mener, at hans klient er blevet forskelsbehandlet negativt, fordi han er ansat ved Politiet.

"Det er lidt overraskende, at man har brugt så mange ressourcer og mandetimer på den sag, og det er da lidt specielt, hvis det forhold, at man har været ansat i politiet, gør, at man skal underlægges en skærpet vurdering og en lidt anden sagsbehandling fra myndighedernes side, end man ellers har set," siger han.

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS