Atea-sagen: Politiansat dømt for bestikkelse

En ansat ved Rigspolitiet blev i første omgang frikendt for bestikkelse i Atea-sagen. Men tirsdag blev han i en ankesag idømt betinget fængselsstraf.

Artikel top billede

Atea-sagen ruller fortsat, og tirsdag blev en ansat ved Rigspolitiet idømt 20 dages betinget fængsel for bestikkelse i Østre Landsret.

Det skriver Børsen.

Den dømte har været suspenderet fra sit job i et år på grund af sagen, der for hans vedkommende drejer sig om at have modtaget en iPad til en værdi af 6000 kroner fra en Atea-sælger.

Manden blev i første omgang frikendt, fordi hans forsvar overbeviste retten om, at han blot havde lånt den pågældende iPad, og at den blev leveret tilbage til Atea efter tre måneder.

Fældet af sit Apple-ID

Men i Østre Landsret blev den forklaring tirsdag skudt ned af nyt bevismateriale, som Bagmandspolitiet har indhentet direkte fra Apple.

Den dømte havde nemlig logget på enheden med sit Apple-ID, længe efter at iPaden skulle være leveret tilbage, og på den baggrund konkluderede Østre Landsret altså, at maskinen alligevel ikke kun var til låns.

Mandens forsvarer, Andro Vrlic, accepterer dommen, men han mener, at hans klient er blevet forskelsbehandlet negativt, fordi han er ansat ved Politiet.

"Det er lidt overraskende, at man har brugt så mange ressourcer og mandetimer på den sag, og det er da lidt specielt, hvis det forhold, at man har været ansat i politiet, gør, at man skal underlægges en skærpet vurdering og en lidt anden sagsbehandling fra myndighedernes side, end man ellers har set," siger han.

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS