Atea-sagen: Politiansat dømt for bestikkelse

En ansat ved Rigspolitiet blev i første omgang frikendt for bestikkelse i Atea-sagen. Men tirsdag blev han i en ankesag idømt betinget fængselsstraf.

Artikel top billede

Atea-sagen ruller fortsat, og tirsdag blev en ansat ved Rigspolitiet idømt 20 dages betinget fængsel for bestikkelse i Østre Landsret.

Det skriver Børsen.

Den dømte har været suspenderet fra sit job i et år på grund af sagen, der for hans vedkommende drejer sig om at have modtaget en iPad til en værdi af 6000 kroner fra en Atea-sælger.

Manden blev i første omgang frikendt, fordi hans forsvar overbeviste retten om, at han blot havde lånt den pågældende iPad, og at den blev leveret tilbage til Atea efter tre måneder.

Fældet af sit Apple-ID

Men i Østre Landsret blev den forklaring tirsdag skudt ned af nyt bevismateriale, som Bagmandspolitiet har indhentet direkte fra Apple.

Den dømte havde nemlig logget på enheden med sit Apple-ID, længe efter at iPaden skulle være leveret tilbage, og på den baggrund konkluderede Østre Landsret altså, at maskinen alligevel ikke kun var til låns.

Mandens forsvarer, Andro Vrlic, accepterer dommen, men han mener, at hans klient er blevet forskelsbehandlet negativt, fordi han er ansat ved Politiet.

"Det er lidt overraskende, at man har brugt så mange ressourcer og mandetimer på den sag, og det er da lidt specielt, hvis det forhold, at man har været ansat i politiet, gør, at man skal underlægges en skærpet vurdering og en lidt anden sagsbehandling fra myndighedernes side, end man ellers har set," siger han.

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S