Atea-sagen: Politiansat dømt for bestikkelse

En ansat ved Rigspolitiet blev i første omgang frikendt for bestikkelse i Atea-sagen. Men tirsdag blev han i en ankesag idømt betinget fængselsstraf.

Artikel top billede

Atea-sagen ruller fortsat, og tirsdag blev en ansat ved Rigspolitiet idømt 20 dages betinget fængsel for bestikkelse i Østre Landsret.

Det skriver Børsen.

Den dømte har været suspenderet fra sit job i et år på grund af sagen, der for hans vedkommende drejer sig om at have modtaget en iPad til en værdi af 6000 kroner fra en Atea-sælger.

Manden blev i første omgang frikendt, fordi hans forsvar overbeviste retten om, at han blot havde lånt den pågældende iPad, og at den blev leveret tilbage til Atea efter tre måneder.

Fældet af sit Apple-ID

Men i Østre Landsret blev den forklaring tirsdag skudt ned af nyt bevismateriale, som Bagmandspolitiet har indhentet direkte fra Apple.

Den dømte havde nemlig logget på enheden med sit Apple-ID, længe efter at iPaden skulle være leveret tilbage, og på den baggrund konkluderede Østre Landsret altså, at maskinen alligevel ikke kun var til låns.

Mandens forsvarer, Andro Vrlic, accepterer dommen, men han mener, at hans klient er blevet forskelsbehandlet negativt, fordi han er ansat ved Politiet.

"Det er lidt overraskende, at man har brugt så mange ressourcer og mandetimer på den sag, og det er da lidt specielt, hvis det forhold, at man har været ansat i politiet, gør, at man skal underlægges en skærpet vurdering og en lidt anden sagsbehandling fra myndighedernes side, end man ellers har set," siger han.

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen