Morgen-briefing: Pentia kåret som Europas sjoveste arbejdsplads at være på / Fire nye bestyrelsesmedlemmer til DI Digital

Pentia kåret som Europas sjoveste arbejdsplads at være på. Fire nye bestyrelsesmedlemmer til DI Digital. Kinesiske smartphone-producenter napper markedsandele hurtigt fra både Apple og Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over de hurtige it-nyheder fredag morgen.

Pentia kåret som Europas sjoveste arbejdsplads at være på

It-konsulenthuset Pentia modtog torsdag aften specialprisen ‘Culture of Fun' af Great Place to Work til et arrangement i Paris.

Selskabet modtog prisen for en ‘særlig fællesskabskultur båret af sjov, fælles ansvar og respekt.'

"Pentia blev ikke sat i verden for at opnå den største profit, men for at skabe en arbejdsplads, hvor det er sjovt at arbejde," lyder det fra direktør Jakob Stampe.

Computerworlds besøgte for tidligere på året Pentia, og det blev da også et noget specielt besøg, som du kan læse mere om her: Pentia tilbyder flippermaskiner og bland-selv-slik til de ansatte: "Men det er de bløde ting, der for alvor betyder noget".

Fire nye bestyrelsesmedlemmer til DI Digital

DI Digital har fået ny bestyrelse, og det er tunge folk, der tager plads i bestyrelseslokalet i organisationen efter den netop afholdte generalforsamling.

I alt seks af de 19 pladser i bestyrelsen var på valg.

Her blev både formand, Netcompanys CEO, André Rogaczewski, og næstoformand Toke Foss, CEO i Deif, genvalgt.

Generalforsamlingen valgte desuden følgende nye medlemmer til bestyrelsen:

Mikkel Bardram, CEO i EG.
Anders Feddersen, CEO i SAP Danmark.
Niels Duedahl, CEO i Syd Energi.
Gorm Mandsberg, CEO i Dubex.

Du kan se hele DI Digitals nye bestyrelse her.

Computerworld bringer senere i dag mere fra DI Digitals årsmøde, der blev afviklet torsdag.

Kinesiske smartphone-producenter napper markedsandele hurtigt fra både Apple og Samsung.

Kinesiske smartphone-mærker har for alvor vind i sejlene.

I første kvartal af 2017 sad de på 40 procent af det globale smartphone-marked, hvilket er en fordobling i forhold til for fem år siden.

Samtidig går både Apple og Samsung tilbage.

Kineserne har en markedsandel på hele 19 procent i USA og er blandt andet førende i Afrika.

Mange af dem ligger ifølge Wall Street Journal side og side i området Pearl River Delta, der kunne minde lidt om Silicon Valley - bare på kinesisk.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect