Morgen-briefing: Pentia kåret som Europas sjoveste arbejdsplads at være på / Fire nye bestyrelsesmedlemmer til DI Digital

Pentia kåret som Europas sjoveste arbejdsplads at være på. Fire nye bestyrelsesmedlemmer til DI Digital. Kinesiske smartphone-producenter napper markedsandele hurtigt fra både Apple og Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over de hurtige it-nyheder fredag morgen.

Pentia kåret som Europas sjoveste arbejdsplads at være på

It-konsulenthuset Pentia modtog torsdag aften specialprisen ‘Culture of Fun' af Great Place to Work til et arrangement i Paris.

Selskabet modtog prisen for en ‘særlig fællesskabskultur båret af sjov, fælles ansvar og respekt.'

"Pentia blev ikke sat i verden for at opnå den største profit, men for at skabe en arbejdsplads, hvor det er sjovt at arbejde," lyder det fra direktør Jakob Stampe.

Computerworlds besøgte for tidligere på året Pentia, og det blev da også et noget specielt besøg, som du kan læse mere om her: Pentia tilbyder flippermaskiner og bland-selv-slik til de ansatte: "Men det er de bløde ting, der for alvor betyder noget".

Fire nye bestyrelsesmedlemmer til DI Digital

DI Digital har fået ny bestyrelse, og det er tunge folk, der tager plads i bestyrelseslokalet i organisationen efter den netop afholdte generalforsamling.

I alt seks af de 19 pladser i bestyrelsen var på valg.

Her blev både formand, Netcompanys CEO, André Rogaczewski, og næstoformand Toke Foss, CEO i Deif, genvalgt.

Generalforsamlingen valgte desuden følgende nye medlemmer til bestyrelsen:

Mikkel Bardram, CEO i EG.
Anders Feddersen, CEO i SAP Danmark.
Niels Duedahl, CEO i Syd Energi.
Gorm Mandsberg, CEO i Dubex.

Du kan se hele DI Digitals nye bestyrelse her.

Computerworld bringer senere i dag mere fra DI Digitals årsmøde, der blev afviklet torsdag.

Kinesiske smartphone-producenter napper markedsandele hurtigt fra både Apple og Samsung.

Kinesiske smartphone-mærker har for alvor vind i sejlene.

I første kvartal af 2017 sad de på 40 procent af det globale smartphone-marked, hvilket er en fordobling i forhold til for fem år siden.

Samtidig går både Apple og Samsung tilbage.

Kineserne har en markedsandel på hele 19 procent i USA og er blandt andet førende i Afrika.

Mange af dem ligger ifølge Wall Street Journal side og side i området Pearl River Delta, der kunne minde lidt om Silicon Valley - bare på kinesisk.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen