Danmark indtager top-plads i ny prisundersøgelse: Så meget dyrere er det at være dansk Netflix-kunde

Danmark er det næst-dyreste land i verden at være Netflix-kunde i. Til gengæld kan du spare mange penge ved at have et abonnement i Mexico eller Japan.

Artikel top billede

Det er en dyr affære at være Netflix-kunde i Danmark.

For ifølge det amerikanske erhvervsmedie Quartz viser en ny global prissammenligning, at Danmark og Schweiz er de to lande i verden, hvor streamingtjenesten opkræver den højeste månedlige abonnementspris.

I Danmark koster det billigste Netflix-abonnement 79 kroner om måneden. Det svarer ifølge undersøgelsen til en pris på 11,41 dollar, hvilket kun er overgået af prisen i Schweiz, hvor det månedlige abonnement lyder på 11,9 dollar.  

Dermed er det også dyrere at være Netflix-kunde i Danmark end i vores nabolande Norge og Sverige. 

Læs også: Stofas redningsplan efter milliard-nedskrivning: Vil kæmpe mod Netflix med regionalt indhold

Mexico og Japan er billigst

Til gengæld er det betydeligt billigere at være Netflix-kunde i Mexico, der er det billigste land i testen. 

Her lyder den månedlige abonnementspris på blot 5,03 dollar. Det svarer til blot 33,50 danske kroner. 

Det vil sige, at en mexicansk Netflix-kunde slipper 546 kroner billigere om året end en dansk kunde. 

Lokal konkurrence påvirker prisen

Det er dog ikke blot den lokale købekraft, der påvirker Netflix' prissætning.

Ifølge Quartz tager Netflix også hensyn til konkurrencesituationen på det lokale marked, og derfor er Japan den næstbilligste land at være Netflix kunde i. 

Her koster et abonnement 5,77 dollar eller knap 38,40 kroner, og det skyldes blandt andet, at Netflix her er i hård konkurrence med den amerikanske stramingtjeneste Hulu, der gik ind på det japanske marked før Netflix. 

Danskerne elsker Netflix

Det lader dog ikke til, at Netflix lider nogen nød på det danske marked. 

Tidligere på året viste en undersøgelse fra analyseinstituttet Greens, at 33 procent af de danske husstande har et abonnement på Netflix.

Læs også:
EU vil tvinge Netflix på plads: Må ikke begrænse din adgang til indhold

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos