Nu skal det danske sundhedsvæsen bruge kunstig intelligens: Region indgår stor aftale med IBM

Region Hovedstaden har indgået en ny million-aftale med IBM, der gennem de kommende år skal levere kunstig intelligens-løsninger til regionen.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Region Hovedstaden har indgået en fem-årig aftale på op til 30 millioner kroner med IBM, der skal levere kunstig intelligens løsninger til det danske sundhedsvæsen.

Det skriver Region Hovedstanden i en pressemeddelelse.

Ifølge regionen giver kunstig intelligens og brugen af data mulighed for at optimere behandlingen og udnytte ressourcerne i sundhedsvæsenet bedre.

"Vi skal ikke frygte teknologien og brugen af kunstig intelligens. Tværtimod vil det på sigt være med til at frigøre ressourcer og dermed indfri ambitionen om et menneskeligt sundhedsvæsen. Computere og robotter kan ikke erstatte læger og sygeplejesker, men de kan bidrage med ekstra viden, hurtighed og kompetencer, som kan understøtte det arbejde som udføres på hospitalerne.  Det er et potentiale, der helt klart skal udnyttes til gavn for patienterne", oplyser regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) i pressemeddelelsen .

Det fremgår desuden af pressemeddelelsen, at den nye aftale med IBM er et led i Region Hovedstaden plan om at blive en af verdens førende regioner indenfor udviklingen af moderne sundheds- og velfærdsløsninger.

Kunstig intelligens er hot

Kunstig intelligens har gennem de seneste år været et af de hedeste og mest omtale emner i den internationale it-verden.

Eksempelvis har det amerikanske medie Buzzfeed News for nylig lavet en analyse af udskrifterne fra de de såkaldte earnings call, som virksomheder afholder, når de aflægger regnskaber.

Buzzfeeds analyser viser, at topledere aldrig før har bruget begrebet så hyppigt, som de gør i dag.

I det første kvartal af 2013 var det blot seks virksomheder, som nævnte kunstig intelligens i deres earnings call, mens antallet var eksploderet til 244 virksomheder i første kvartal af 2017.

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics