Nu skal det danske sundhedsvæsen bruge kunstig intelligens: Region indgår stor aftale med IBM

Region Hovedstaden har indgået en ny million-aftale med IBM, der gennem de kommende år skal levere kunstig intelligens-løsninger til regionen.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Region Hovedstaden har indgået en fem-årig aftale på op til 30 millioner kroner med IBM, der skal levere kunstig intelligens løsninger til det danske sundhedsvæsen.

Det skriver Region Hovedstanden i en pressemeddelelse.

Ifølge regionen giver kunstig intelligens og brugen af data mulighed for at optimere behandlingen og udnytte ressourcerne i sundhedsvæsenet bedre.

"Vi skal ikke frygte teknologien og brugen af kunstig intelligens. Tværtimod vil det på sigt være med til at frigøre ressourcer og dermed indfri ambitionen om et menneskeligt sundhedsvæsen. Computere og robotter kan ikke erstatte læger og sygeplejesker, men de kan bidrage med ekstra viden, hurtighed og kompetencer, som kan understøtte det arbejde som udføres på hospitalerne.  Det er et potentiale, der helt klart skal udnyttes til gavn for patienterne", oplyser regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) i pressemeddelelsen .

Det fremgår desuden af pressemeddelelsen, at den nye aftale med IBM er et led i Region Hovedstaden plan om at blive en af verdens førende regioner indenfor udviklingen af moderne sundheds- og velfærdsløsninger.

Kunstig intelligens er hot

Kunstig intelligens har gennem de seneste år været et af de hedeste og mest omtale emner i den internationale it-verden.

Eksempelvis har det amerikanske medie Buzzfeed News for nylig lavet en analyse af udskrifterne fra de de såkaldte earnings call, som virksomheder afholder, når de aflægger regnskaber.

Buzzfeeds analyser viser, at topledere aldrig før har bruget begrebet så hyppigt, som de gør i dag.

I det første kvartal af 2013 var det blot seks virksomheder, som nævnte kunstig intelligens i deres earnings call, mens antallet var eksploderet til 244 virksomheder i første kvartal af 2017.

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S