Nu skal det danske sundhedsvæsen bruge kunstig intelligens: Region indgår stor aftale med IBM

Region Hovedstaden har indgået en ny million-aftale med IBM, der gennem de kommende år skal levere kunstig intelligens-løsninger til regionen.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Region Hovedstaden har indgået en fem-årig aftale på op til 30 millioner kroner med IBM, der skal levere kunstig intelligens løsninger til det danske sundhedsvæsen.

Det skriver Region Hovedstanden i en pressemeddelelse.

Ifølge regionen giver kunstig intelligens og brugen af data mulighed for at optimere behandlingen og udnytte ressourcerne i sundhedsvæsenet bedre.

"Vi skal ikke frygte teknologien og brugen af kunstig intelligens. Tværtimod vil det på sigt være med til at frigøre ressourcer og dermed indfri ambitionen om et menneskeligt sundhedsvæsen. Computere og robotter kan ikke erstatte læger og sygeplejesker, men de kan bidrage med ekstra viden, hurtighed og kompetencer, som kan understøtte det arbejde som udføres på hospitalerne.  Det er et potentiale, der helt klart skal udnyttes til gavn for patienterne", oplyser regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) i pressemeddelelsen .

Det fremgår desuden af pressemeddelelsen, at den nye aftale med IBM er et led i Region Hovedstaden plan om at blive en af verdens førende regioner indenfor udviklingen af moderne sundheds- og velfærdsløsninger.

Kunstig intelligens er hot

Kunstig intelligens har gennem de seneste år været et af de hedeste og mest omtale emner i den internationale it-verden.

Eksempelvis har det amerikanske medie Buzzfeed News for nylig lavet en analyse af udskrifterne fra de de såkaldte earnings call, som virksomheder afholder, når de aflægger regnskaber.

Buzzfeeds analyser viser, at topledere aldrig før har bruget begrebet så hyppigt, som de gør i dag.

I det første kvartal af 2013 var det blot seks virksomheder, som nævnte kunstig intelligens i deres earnings call, mens antallet var eksploderet til 244 virksomheder i første kvartal af 2017.

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Sundhedsdatastyrelsen

Sektionsleder til sektion for it-arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S