Dansk it-startup henter millionindsprøjtning hos store it-investorer

En række it-investorer har skudt 40 millioner kroner i det danske fintech-startup Pleo.

Artikel top billede

Jeppe Rindom (th) stiftede i 2013 Pleo sammen med Niccolo Perra (tv), og de har begge en fortid hos den danske iværksættersucces Tradeshift. (Foto: Pleo)

Den danske fintech-virksomhed Pleo har hentet knap 40 millioner danske kroner i en ny kapitalrunde.

Det skriver Dagbladet Børsen.

Det er blandt andet venturekapital-virksomhederne Creandum, Founders og Seedcamp, der står bag kapitalindsprøjtningen, men også den tidligere Just-Eat-direktør Klaus Nyengaard og Thomas Madsen-Mygdal er blandt deltagerne i runden.

"Det er nogle rigtig gode folk, som har prøvet den rejse, vi skal på, før. Vi er utrolig glade og stolte over, at de vil investere deres tid og penge i Pleo. Det betyder jo trods alt, at vi har gang i noget rigtigt," siger Pleo-stifteren Jeppe Rindom til Børsen.

Læs også: Regeringens plan: Smid 650.000 kroner i en opstartsvirksomhed og træk 90.000 fra i skat: Vil det gavne it-branchen?

Gør det lettere at håndtere betalingskort

Pleo har udviklet en løsning, der gør det lettere for at virksomheder at håndtere og udstede betalingskort til medarbejderne.

Og det er ifølge Børsen planen, at den nye kapital skal bruges til at skalere virksomheden i Danmark og Storbritannien. Derudover planlægger virksomheden at gå ind på et tredje marked i løbet af det kommende år.

Jeppe Rindom stiftede i 2013 Pleo sammen med Niccolo Perra, og de har begge en fortid hos den danske iværksætter succes Tradeshift.

Læs også:

Danske Tradeshift: Her vil vi investere alle vores millioner af kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS