"Der ser vi virkeligt, hvad man kan, når man anvender data rigtigt. Derfor må Danmark også åbne mere for arbejdet med sundhedsdata - også gerne i anonymiseret form"

"I Danmark er vi måske for angste for dele sundhedsdata. Nok fordi det hele hurtigt handler om, hvorvidt dit CPR-nummer nu bliver delt."

Artikel top billede

"Jeg går meget op i anvendelsen af sundhedsdata, især fordi jeg oplever, at vi har en platform, der kan forbedre vores liv.

Vi har allerede gode erfaringer fra Tyskland og USA hvor vi hjælper med at bekæmpe kræft.

Der ser vi virkeligt, hvad man kan, når man anvender data rigtigt. Derfor må Danmark også åbne mere op for arbejdet med sundhedsdata - også gerne i anonymiseret form.

Styrken ligger i mængden af data. At lægen ikke bare ser på dig, men sammenligner dine data med andre. Og så kan du får svar på en kræftprøve på minutter i stedet for uger.

For forskerne betyder det, at de i ikke længere først skal have en hypotese og derefter teste den på et smalt datasæt.

Med store mængder sundhedsdata kan man i stedet se på alle data på en gang og komme op med ny sammenhænge.

I de projekter, hvor SAP har været involveret, begyndte vi godt nok med kræft. Men nu handler det også om Alzheimers og sklerose. Det er sygdomme, som vi endnu ikke har fundet nøglen til, men som vi kan blive klogere på med nok data.

Udfordringen er at vi i Danmark måske er for angste for dele sundhedsdata. Nok fordi det hele hurtigt handler om, hvorvidt dit CPR-numm nu bliver delt.

Men pointen er, at det behøver man ikke i dag. Men vi behøver sundhedsdata og at komme i gang med at bruge dem.

Også internationelt, hvor vi har en fordel af at kunne åbne for at dele data - ikke mindst for at få adgang til andres data. Vi er kun fem millioner mennesker i Danmark, men tænk hvis vi kunne udnytte data fra de 14 millioner mennesker, som er med i vores amerikanske samarbejde.

Så kan vi pludselig hjælpe folk hurtigere og bedre."

Helle Dochedahl, vice president, SAP

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job