"Der ser vi virkeligt, hvad man kan, når man anvender data rigtigt. Derfor må Danmark også åbne mere for arbejdet med sundhedsdata - også gerne i anonymiseret form"

"I Danmark er vi måske for angste for dele sundhedsdata. Nok fordi det hele hurtigt handler om, hvorvidt dit CPR-nummer nu bliver delt."

Artikel top billede

"Jeg går meget op i anvendelsen af sundhedsdata, især fordi jeg oplever, at vi har en platform, der kan forbedre vores liv.

Vi har allerede gode erfaringer fra Tyskland og USA hvor vi hjælper med at bekæmpe kræft.

Der ser vi virkeligt, hvad man kan, når man anvender data rigtigt. Derfor må Danmark også åbne mere op for arbejdet med sundhedsdata - også gerne i anonymiseret form.

Styrken ligger i mængden af data. At lægen ikke bare ser på dig, men sammenligner dine data med andre. Og så kan du får svar på en kræftprøve på minutter i stedet for uger.

For forskerne betyder det, at de i ikke længere først skal have en hypotese og derefter teste den på et smalt datasæt.

Med store mængder sundhedsdata kan man i stedet se på alle data på en gang og komme op med ny sammenhænge.

I de projekter, hvor SAP har været involveret, begyndte vi godt nok med kræft. Men nu handler det også om Alzheimers og sklerose. Det er sygdomme, som vi endnu ikke har fundet nøglen til, men som vi kan blive klogere på med nok data.

Udfordringen er at vi i Danmark måske er for angste for dele sundhedsdata. Nok fordi det hele hurtigt handler om, hvorvidt dit CPR-numm nu bliver delt.

Men pointen er, at det behøver man ikke i dag. Men vi behøver sundhedsdata og at komme i gang med at bruge dem.

Også internationelt, hvor vi har en fordel af at kunne åbne for at dele data - ikke mindst for at få adgang til andres data. Vi er kun fem millioner mennesker i Danmark, men tænk hvis vi kunne udnytte data fra de 14 millioner mennesker, som er med i vores amerikanske samarbejde.

Så kan vi pludselig hjælpe folk hurtigere og bedre."

Helle Dochedahl, vice president, SAP

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job