Danske Unity Technology giver 1.000 dollar i dusør for nye medarbejdere

Den dansk-stiftede kæmpesucces Unity Technology har succes med at lægge 1.000 dollar på bordet i dusør, hvis en af selskabets ansatte kan finde en person til en ledig stilling.

Artikel top billede

Det dansk-stiftede it-selskab Unity lægger 1.000 dollar - knap 6.700 kroner - på bordet til enhver medarbejder, der kan levere en ny medarbejder til virksomheden, skriver Politiken.

Unity står bag en platform til udvikling af spil til smartphones, pc'er, spilkonsoller og VR-briller.

Selskabet har forrygende succes for tiden og har i dag omkring 1.600 medarbejdere i 25 lande. Alene i 2016 ansatte Unity 666 nye medarbejdere, og de 110 af dem blev fundet via medarbejderne.

"Vi udbetaler fast 1.000 US-dollar til de medarbejdere, der kan finde de rette personer til vore ledige stillinger. Det er en fast del af vores rekrutteringspolitik, og vi er faktisk meget glade for det," siger selskabets HR-direktør, Anders Peter Kierbye Johansen, til avisen.

Ifølge Dansk Erhverv dukker der flere og flere af denne type dusørordninger op i dansk erhvervsliv - ikke mindst når det gælder it-specialister, hvor der ifølge organisationen bliver ‘kæmpet om de gode folk.'

"Især it-specialister er en mangelvare i dag. Derfor bliver der kæmpet om de gode folk. Og det bliver kun værre de kommende år. For alle virksomheder er digitale virksomheder, og manglen på it-specialister rammer derfor ikke kun it-virksomhederne, men erhvervslivet generelt," siger fagchef for digitalisering, Janus Sandsgaard, til Politiken.

Unity modtog for en måneds tid siden en stor kapitalindsprøjtning på 2,7 milliarder kroner, som skal investeres i mere vækst.
Det er noget, der kræver nye medarbejdere. Det kan du læse mere om her: Danske Unity scorer gigantisk kapital-investering: Får 2,7 milliarder kroner til mere vækst

Selskabet har tidligere peget på, at netop manglen på it-folk skader vækstplanerne for både selskabets og for Danmark.

Det kan du læse mere om her: Succesfolkene fra Unity Technology og Sitecore: Mangel på it-folk skader Danmark.

Læs også:

Danske Unity er blevet en global softwaresucces: Her er hele historien om en af de største danske it-succeser

Siteimprove ansætter fire udviklere hver måned: Tre gode råd til at få fingre i de bedste it-folk fra direktøren

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network