Danske Unity Technology giver 1.000 dollar i dusør for nye medarbejdere

Den dansk-stiftede kæmpesucces Unity Technology har succes med at lægge 1.000 dollar på bordet i dusør, hvis en af selskabets ansatte kan finde en person til en ledig stilling.

Artikel top billede

Det dansk-stiftede it-selskab Unity lægger 1.000 dollar - knap 6.700 kroner - på bordet til enhver medarbejder, der kan levere en ny medarbejder til virksomheden, skriver Politiken.

Unity står bag en platform til udvikling af spil til smartphones, pc'er, spilkonsoller og VR-briller.

Selskabet har forrygende succes for tiden og har i dag omkring 1.600 medarbejdere i 25 lande. Alene i 2016 ansatte Unity 666 nye medarbejdere, og de 110 af dem blev fundet via medarbejderne.

"Vi udbetaler fast 1.000 US-dollar til de medarbejdere, der kan finde de rette personer til vore ledige stillinger. Det er en fast del af vores rekrutteringspolitik, og vi er faktisk meget glade for det," siger selskabets HR-direktør, Anders Peter Kierbye Johansen, til avisen.

Ifølge Dansk Erhverv dukker der flere og flere af denne type dusørordninger op i dansk erhvervsliv - ikke mindst når det gælder it-specialister, hvor der ifølge organisationen bliver ‘kæmpet om de gode folk.'

"Især it-specialister er en mangelvare i dag. Derfor bliver der kæmpet om de gode folk. Og det bliver kun værre de kommende år. For alle virksomheder er digitale virksomheder, og manglen på it-specialister rammer derfor ikke kun it-virksomhederne, men erhvervslivet generelt," siger fagchef for digitalisering, Janus Sandsgaard, til Politiken.

Unity modtog for en måneds tid siden en stor kapitalindsprøjtning på 2,7 milliarder kroner, som skal investeres i mere vækst.
Det er noget, der kræver nye medarbejdere. Det kan du læse mere om her: Danske Unity scorer gigantisk kapital-investering: Får 2,7 milliarder kroner til mere vækst

Selskabet har tidligere peget på, at netop manglen på it-folk skader vækstplanerne for både selskabets og for Danmark.

Det kan du læse mere om her: Succesfolkene fra Unity Technology og Sitecore: Mangel på it-folk skader Danmark.

Læs også:

Danske Unity er blevet en global softwaresucces: Her er hele historien om en af de største danske it-succeser

Siteimprove ansætter fire udviklere hver måned: Tre gode råd til at få fingre i de bedste it-folk fra direktøren

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse