Danske Unity Technology giver 1.000 dollar i dusør for nye medarbejdere

Den dansk-stiftede kæmpesucces Unity Technology har succes med at lægge 1.000 dollar på bordet i dusør, hvis en af selskabets ansatte kan finde en person til en ledig stilling.

Artikel top billede

Det dansk-stiftede it-selskab Unity lægger 1.000 dollar - knap 6.700 kroner - på bordet til enhver medarbejder, der kan levere en ny medarbejder til virksomheden, skriver Politiken.

Unity står bag en platform til udvikling af spil til smartphones, pc'er, spilkonsoller og VR-briller.

Selskabet har forrygende succes for tiden og har i dag omkring 1.600 medarbejdere i 25 lande. Alene i 2016 ansatte Unity 666 nye medarbejdere, og de 110 af dem blev fundet via medarbejderne.

"Vi udbetaler fast 1.000 US-dollar til de medarbejdere, der kan finde de rette personer til vore ledige stillinger. Det er en fast del af vores rekrutteringspolitik, og vi er faktisk meget glade for det," siger selskabets HR-direktør, Anders Peter Kierbye Johansen, til avisen.

Ifølge Dansk Erhverv dukker der flere og flere af denne type dusørordninger op i dansk erhvervsliv - ikke mindst når det gælder it-specialister, hvor der ifølge organisationen bliver ‘kæmpet om de gode folk.'

"Især it-specialister er en mangelvare i dag. Derfor bliver der kæmpet om de gode folk. Og det bliver kun værre de kommende år. For alle virksomheder er digitale virksomheder, og manglen på it-specialister rammer derfor ikke kun it-virksomhederne, men erhvervslivet generelt," siger fagchef for digitalisering, Janus Sandsgaard, til Politiken.

Unity modtog for en måneds tid siden en stor kapitalindsprøjtning på 2,7 milliarder kroner, som skal investeres i mere vækst.
Det er noget, der kræver nye medarbejdere. Det kan du læse mere om her: Danske Unity scorer gigantisk kapital-investering: Får 2,7 milliarder kroner til mere vækst

Selskabet har tidligere peget på, at netop manglen på it-folk skader vækstplanerne for både selskabets og for Danmark.

Det kan du læse mere om her: Succesfolkene fra Unity Technology og Sitecore: Mangel på it-folk skader Danmark.

Læs også:

Danske Unity er blevet en global softwaresucces: Her er hele historien om en af de største danske it-succeser

Siteimprove ansætter fire udviklere hver måned: Tre gode råd til at få fingre i de bedste it-folk fra direktøren

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS