Efter nyt krav: KMD har nu erstatningskrav på mere end 1,6 milliarder kroner hængende over hovedet

Med det nyeste erstatningskrav på 85 millioner kroner har KMD nu i alt krav om tilbagebetaling for mere end 1,65 milliarder kroner liggende fra utilfredse kunder. Det svarer til 2,5 gange selskabets fulde driftsoverskud i 2016.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er i sig selv tankevækkende, at et erstatningskrav på 85 millioner kroner fra en utilfreds kunde er et krav i småtingsafdelingen.

Men sådan er det for KMD, der netop har modtaget en stævning fra a-kassen FTF-A, som forlanger 85 millioner kroner tilbagebetalt for en kuldsejlet levering af en selvbetjeningsløsning med navnet Føniks.

FTF-A fyrede KMD i februar, og a-kassen meddeler, at de 85 millioner kroner udgør det beløb, som det fejlslagne projekt har kostet a-kassen.

Det kan du læse mere om her: A-kasse med 140.000 medlemmer stævner KMD: Forlanger 85 millioner kroner i erstatning.

Med det nye krav fra FTF-A har KMD nu erstatningskrav på i alt 1,658 milliarder kroner liggende på bordet.

Det er en anseelig og kritisk sum selv for et selskab af KMD's størrelse, der i fjor omsatte for godt fem milliarder kroner og landede et driftsoverskud på 661,7 millioner kroner - 29 procent mindre end året før.

Det kan du læse mere om her: Krise: KMD's resultat falder med 29 procent i kølvandet på kæmpesager med vrede kunder.

Dermed kan vi se, at de samlede erstatningskrav i et for KMD faldende marked løber op i 2,5 års fuld driftsindtjening på 2016-niveau.

ATP forlanger 881 millioner kroner

Erstatningskravet fra FTF-A kommer i kølvandet på en regning på 881 millioner kroner, som ATP har sendt til KMD som erstatning for den havarerede levering af it-systemet Social Pension.

ATP fyrede i marts KMD som leverandør af systemet efter flere måneders stærkt stigende utilfredshed, hvor ATP blandt andet beskyldte KMD for at spekulere i forsinkelser for egen vindings skyld.

ATP afviste siden et forligstilbud fra KMD med tilbud om en rabat på 100 millioner kroner samt en række forskellige vilkår, hvis ikke Social Pension-projektet kom på banen.

Der pågår for tiden en voldgiftssag. KMD har efterfølgende varslet, at selskabet vil lægge sag an mod ATP, da KMD ikke mener at være hovedansvarlig for havariet.

Det kan du læse mere om her: KMD vil sagsøge ATP efter fyring: ATP's indsats har været ‘mangelfuld, forsinket og fejlbehæftet

Skat forlanger 692 millioner kroner

Samtidig har Skat stævnet KMD med krav om tilbagebetaling af 692 millioner kroner.

Stævningen faldt i september 2016 kort tid efter, at skatteminister Karsten Lauritzen (V) havde skrottet Skats fejlslagne inddrivelsessystem, EFI, som KMD stod bag.

Skrotningen af systemet betød, at den danske stat måtte vinke farvel til inddrivelse af ikke mindre end 1,4 milliarder skattekroner.

Karsten Lauritzen sagde dengang, at han ville have placeret et ansvar for den meget dyre it-skandale og få vurderet, om KMD må tage sin del af ansvaret for det fejlslagne projekt.

Det kan du læse mere om her: Derfor stævner staten KMD for fejlslagen it-løsning: "Der skal placeres et ansvar"

Som det er tilfældet med ATP, har KMD også her peget på, at det er Skat, der har ansvaret for den fejlslagne leverance.

"Det er vores klare opfattelse, at det er Skat, der har ansvaret for problemerne med inddrivelsesprojektet. Som det har været fremme [...] har Skat ikke haft styr på inddrivelsesprojektet og Skats organisation," lød det dengang fra KMD's juridiske direktør, Mark Skriver Nielsen.

Også kommunerne har truet med bål og brand over store forsinkelser og problemer, men de er blevet formildet og har accepteret KMD's identiske forligs-tilbud.

Det kan du læse mere om her: KMD betaler 100 millioner kroner i bod til Kombit i stort forlig efter måneders voldsom kritik.

KMD oplyser til Computerworld, at selskabet tirsdag har modtaget stævningen fra FTF-A, men at det er for tidligt til, at selskabet vil udtale sig om stævningen.

Læs også:

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

Sønderborg Kommune annullerer fire-årig aftale med KMD

KMD har haft 172.117 fejl på 10 måneder i kontanthjælps-system

Gigantisk ATP-system sendes i genudbud efter dramatisk fyring af KMD: "Det er klart, at vi har tænkt en del over, hvordan vi kan undgå at havne i samme situation"

KMD skal levere stort it-system til Skat trods krav om kæmpe-erstatning: Var markant billigere end øvrige leverandører

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S