Aarhus Kommune udskyder hardware-udbud til 350 millioner kroner efter skærm-bommert

Aarhus Kommune nødt til at udskyde stort hardware-udbud til 350 millioner kroner: Ønskede pc-skærme er på vej ud ad markedet.

Artikel top billede

Aarhus Kommune skubber afgørelse omkring udbud til 350 millioner kroner om på den anden af sommerferien (Foto: Aarhus Kommune)

Flere it-virksomheder slås i øjeblikket om en gigantordre fra Aarhus Kommune, der kan beløbe sig til op mod 350 millioner kroner 

Men aftalen som omhandler it-hardware er igen blevet skubbet. Denne gang får tilbudsgiverne til på den anden side af sommerferien til at komme med deres bud.  

Det skyldes, at man i Aarhus Kommune i udbudsmaterialet har ønsket skærme, der er på vej ud af markedet. Det skriver Anders Jørgensen, der er it-chef for Aarhus Kommune til Computerworld i en e-mail. 

"Aarhus Kommune har under udbudsforretningen modtaget en række spørgsmål fra potentielle tilbudsgivere. En række af disse spørgsmål har givet anledning til, at Aarhus Kommune har valgt at ændre i udbudsmaterialet. For eksempel er Aarhus Kommune blevet gjort opmærksom på, at en af de kravspecificerede skærmstørrelser er på vej ud af markedet."

Læs mere om Aarhus Kommunes udbud her: Kommunal kæmpeordre på vej: Vil købe hardware og it-udstyr for op mod 350 millioner kroner

Rettet materiale

Spørgsmålene fra de interesserede parter betyder, at Aarhus Kommune har valgt at rykke tidsfristen for udbuddet, forklarer Anders Jørgensen.

"Da Aarhus Kommune ønsker at gennemføre et udbud, hvor der er størst mulig konkurrence, har Aarhus Kommune valgt at gennemføre ændringer af udbudsmaterialet. Dette er også årsagen til, at Aarhus Kommune tidligere har valgt at ændre udbudsmaterialet. Disse ændringer har medført, at Aarhus Kommune har forlænget tilbudsfristen til efter sommerferien, idet leverandørerne skal have mulighed for at udarbejde tilbud til trods for sommerferieperioden," skriver han videre. 

Du kan læse om, hvilke virksomheder der leverer mest til de danske kommuner her: Disse it-virksomheder leverer mest til de danske kommuner: Ny virksomhed maser sig ind i toppen

Fra Aarhus Kommunes side oplyser man endvidere, at man nu forventer at kunne løfte sløret for, hvem der ender med at vinde retten til at levere hardware for op til 350 millioner kroner til Aarhus Kommune i enten uge 40 eller uge 41. 

Du kan læse, hvad det helt specifikt er, Aarhus Kommune er ved at købe her

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet