Aarhus Kommune udskyder hardware-udbud til 350 millioner kroner efter skærm-bommert

Aarhus Kommune nødt til at udskyde stort hardware-udbud til 350 millioner kroner: Ønskede pc-skærme er på vej ud ad markedet.

Artikel top billede

Aarhus Kommune skubber afgørelse omkring udbud til 350 millioner kroner om på den anden af sommerferien (Foto: Aarhus Kommune)

Flere it-virksomheder slås i øjeblikket om en gigantordre fra Aarhus Kommune, der kan beløbe sig til op mod 350 millioner kroner 

Men aftalen som omhandler it-hardware er igen blevet skubbet. Denne gang får tilbudsgiverne til på den anden side af sommerferien til at komme med deres bud.  

Det skyldes, at man i Aarhus Kommune i udbudsmaterialet har ønsket skærme, der er på vej ud af markedet. Det skriver Anders Jørgensen, der er it-chef for Aarhus Kommune til Computerworld i en e-mail. 

"Aarhus Kommune har under udbudsforretningen modtaget en række spørgsmål fra potentielle tilbudsgivere. En række af disse spørgsmål har givet anledning til, at Aarhus Kommune har valgt at ændre i udbudsmaterialet. For eksempel er Aarhus Kommune blevet gjort opmærksom på, at en af de kravspecificerede skærmstørrelser er på vej ud af markedet."

Læs mere om Aarhus Kommunes udbud her: Kommunal kæmpeordre på vej: Vil købe hardware og it-udstyr for op mod 350 millioner kroner

Rettet materiale

Spørgsmålene fra de interesserede parter betyder, at Aarhus Kommune har valgt at rykke tidsfristen for udbuddet, forklarer Anders Jørgensen.

"Da Aarhus Kommune ønsker at gennemføre et udbud, hvor der er størst mulig konkurrence, har Aarhus Kommune valgt at gennemføre ændringer af udbudsmaterialet. Dette er også årsagen til, at Aarhus Kommune tidligere har valgt at ændre udbudsmaterialet. Disse ændringer har medført, at Aarhus Kommune har forlænget tilbudsfristen til efter sommerferien, idet leverandørerne skal have mulighed for at udarbejde tilbud til trods for sommerferieperioden," skriver han videre. 

Du kan læse om, hvilke virksomheder der leverer mest til de danske kommuner her: Disse it-virksomheder leverer mest til de danske kommuner: Ny virksomhed maser sig ind i toppen

Fra Aarhus Kommunes side oplyser man endvidere, at man nu forventer at kunne løfte sløret for, hvem der ender med at vinde retten til at levere hardware for op til 350 millioner kroner til Aarhus Kommune i enten uge 40 eller uge 41. 

Du kan læse, hvad det helt specifikt er, Aarhus Kommune er ved at købe her

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos