3 dropper efterforskningen: Aner ikke hvem der stjal 3.600 kunders data

3 blev i februar afpresset i en sag, hvor it-kriminelle havde fået fat i 3.600 3-kunders brugerdata. 3 nægtede at betale. Fire måneder senere er sagen afsluttet uden forløsning.

Artikel top billede

Tilbage i februar meldte teleselskabet 3 ud, at selskabet var blevet udsat for afpresning.

Det kan du læse mere om her: Teleselskabet 3 hacket: Hackere kræver millioner for ikke at afsløre persondata på tusindvis af 3-kunder

It-kriminelle havde fået fingre i brugeroplysninger inklusiv CPR-nummer, men 3 valgte dengang ikke at betale løsesum for de stjålne data.

Nu fire måneder senere har man endnu ikke fundet ud af, hvem der stod bag angrebet og 3 står på fuldstændig bar bund.

Sagen bliver derfor nu anset som afsluttet og altså lagt i glemmekurven. 

Læs også: Sådan er tusindvis af hackede 3-kunder stillet, hvis deres lækkede oplysninger misbruges af kriminelle

"Vi har sammen med politiet undersøgt en række forskellige muligheder, men sporene er endt blindt, og vi kan ikke gøre yderligere nu i forhold til opklaringen. Vi betragter derfor efterforskningen som afsluttet," skriver 3's pressechef, Rikke Juul til Computerworld i en mail.

Blandt andet forsøgte 3 at spore afpresningsmailens ophav, men sporet endte blindt for 3 og politiet, fortæller pressechefen.

Afpresset for millioner

De it-kriminelle krævede et større millionbeløb af 3, og nægtede 3 at betale, ville de 3.600 kundeprofiler med tilhørende data blive lækket på nettet til alles skue.

3 nægtede at betale, men tele-selskabet fortæller nu, at det ikke har fundet nogen beviser for, at data er blevet lækket.

3 kan ikke fortælle, hvordan data-tyveriet skete i virksomheden men fortæller, at det ikke vil ske igen.

"Alt, hvad der ligger inden for fornuftens og logikkens rammer er blevet efterprøvet, så det ikke kan ske igen. Derudover sker der nu opstramninger af medarbejdernes anvendelse af pc'ere for en sikkerheds skyld, og vi kører en ekstern evaluering med ekstra intensitet," skriver Rikke Juul.

Læs også: Teleselskabet 3 hacket: Hackere kræver millioner for ikke at afsløre persondata på tusindvis af 3-kunder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,