3 dropper efterforskningen: Aner ikke hvem der stjal 3.600 kunders data

3 blev i februar afpresset i en sag, hvor it-kriminelle havde fået fat i 3.600 3-kunders brugerdata. 3 nægtede at betale. Fire måneder senere er sagen afsluttet uden forløsning.

Artikel top billede

Tilbage i februar meldte teleselskabet 3 ud, at selskabet var blevet udsat for afpresning.

Det kan du læse mere om her: Teleselskabet 3 hacket: Hackere kræver millioner for ikke at afsløre persondata på tusindvis af 3-kunder

It-kriminelle havde fået fingre i brugeroplysninger inklusiv CPR-nummer, men 3 valgte dengang ikke at betale løsesum for de stjålne data.

Nu fire måneder senere har man endnu ikke fundet ud af, hvem der stod bag angrebet og 3 står på fuldstændig bar bund.

Sagen bliver derfor nu anset som afsluttet og altså lagt i glemmekurven. 

Læs også: Sådan er tusindvis af hackede 3-kunder stillet, hvis deres lækkede oplysninger misbruges af kriminelle

"Vi har sammen med politiet undersøgt en række forskellige muligheder, men sporene er endt blindt, og vi kan ikke gøre yderligere nu i forhold til opklaringen. Vi betragter derfor efterforskningen som afsluttet," skriver 3's pressechef, Rikke Juul til Computerworld i en mail.

Blandt andet forsøgte 3 at spore afpresningsmailens ophav, men sporet endte blindt for 3 og politiet, fortæller pressechefen.

Afpresset for millioner

De it-kriminelle krævede et større millionbeløb af 3, og nægtede 3 at betale, ville de 3.600 kundeprofiler med tilhørende data blive lækket på nettet til alles skue.

3 nægtede at betale, men tele-selskabet fortæller nu, at det ikke har fundet nogen beviser for, at data er blevet lækket.

3 kan ikke fortælle, hvordan data-tyveriet skete i virksomheden men fortæller, at det ikke vil ske igen.

"Alt, hvad der ligger inden for fornuftens og logikkens rammer er blevet efterprøvet, så det ikke kan ske igen. Derudover sker der nu opstramninger af medarbejdernes anvendelse af pc'ere for en sikkerheds skyld, og vi kører en ekstern evaluering med ekstra intensitet," skriver Rikke Juul.

Læs også: Teleselskabet 3 hacket: Hackere kræver millioner for ikke at afsløre persondata på tusindvis af 3-kunder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S