Hackere har stjålet data fra tusindvis af 3-kunder: Det skal du gøre som 3-kunde

3 bliver i disse dage afpresset af kriminelle for et større millionbeløb. Cirka 3.600 3-kunders data er på spil. Her er, hvad du selv kan gøre som 3-kunde.

Artikel top billede

Teleselskabet 3 modtog i fredags en afpresningsmail fra en eller flere kriminelle. Bevæbnet med flere tusinde brugeres persondata, kræver de kriminelle et større millionbeløb fra 3, hvis ikke oplysningerne skal offentliggøres.

Læs også: Teleselskabet 3 hacket: Hackere kræver millioner for ikke at afsløre persondata på tusindvis af 3-kunder

3 har i samarbejde med politiet verificeret afpresningen som reel. Cirka 3.600 kunders data er i fare for at blive lækket.

Helt specifikt sidder de kriminelle inde med data på kunders navn, adresse, e-mail, telefonnummer, CPR-nummer samt mindre "farlige" oplysninger såsom abonnementstype. Hverken kontonummer eller din mobils PIN-nummer er blevet lækket.

"Sikkerhed er af højeste prioritet her hos 3, og derfor er vi selvfølgelig både kede og ærgerlige over, at det her kan ske. Vi arbejder på højtryk sammen med politiet for at finde gerningsmændene," siger Sidsel Rosendal Olsen, kundedirektør i 3 til Computerworld.

"Vi kommer dog ikke til at forhandle med de kriminelle, da det kun vil bringe flere af vores kunders data i fare," tilføjer kundedirektøren.

3-kunde? Det kan du gøre

3 har ud fra de kriminelles informationer om dataene sporet sig frem til, hvilke 3.600 kunder det formodentligt drejer sig om.

"Vi har kontaktet dem, som vi formoder er berørt af situationen, og vi tilbyder dem gratis at få skiftet både SIM-kort og telefonnummer," siger Sidsel Rosendal Olsen.

Du kan altid kontakte 3's kundeservice, hvis du vil høre mere som sagen. 

Derudover opfordrer 3's kundedirektør til at gå ind på 3's hjemmeside for at læse mere om sagen og om, hvordan du undgår at falde for netsvindel. 3's kundedirektør opfordrer også til at gå ind og læse på Borger.dk om selv samme.

Den mest farlige af de berørte data er CPR-nummeret, der kan bruges til identitetstyveri og ansøge om kredit i ofrenes navne.

Hvis du ikke føler, at dine data er sikre hos 3, uanset som du er en af de 3.600 berørte eller ej, kan du ikke kunne ud af dit abonnement, hvis du er bundet af en bindingsperiode.

Ligeledes tilbyder 3 heller ikke en kompensation for at dine data er lækket.

Det fortæller sikkerhedsekspert Jens Monrad fra sikkerhedsselskabet FireEye til Computerworld.

"Med et CPR-nummer er det muligt at udføre identitetstyveri og købe produkter i ofrenes navne. I Danmark bruger vi jo vores CPR-nummer til utroligt mange ting. Blandt andet når vi skal optage banklån eller bare købe en mobiltelefon, og risikoen er endnu større, når CPR-numrene kombineres med oplysninger om navne og adresser," siger han.
 
Hvis du frygter at dit CPR-nummer kan blive misbrugt, kan du søge om at få påsat en kreditadvarsel (eksternt link). 

Det betyder, at virksomheder kan slå dit CPR-nummer op imod et register, hvis virksomheden mistænker CPR-nummeret for at blive misbrugt.

Skulle det ske, at dit CPR-nummer bliver misbrugt, og kan du bevise det, kan du få et nyt CPR-nummer via det offentlige. Dette kan dog kun ske, hvis/når dit CPR-nummer er blevet misbrugt og ikke alene på mistanken.

Har du modtaget en mail fra 3 om, at du er en af de 3.600 berørte 3-kunder, så hører vi meget gerne fra dig. Skriv til m.madsen@cw.dk

Læs også: YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network