Hackere har stjålet data fra tusindvis af 3-kunder: Det skal du gøre som 3-kunde

3 bliver i disse dage afpresset af kriminelle for et større millionbeløb. Cirka 3.600 3-kunders data er på spil. Her er, hvad du selv kan gøre som 3-kunde.

Artikel top billede

Teleselskabet 3 modtog i fredags en afpresningsmail fra en eller flere kriminelle. Bevæbnet med flere tusinde brugeres persondata, kræver de kriminelle et større millionbeløb fra 3, hvis ikke oplysningerne skal offentliggøres.

Læs også: Teleselskabet 3 hacket: Hackere kræver millioner for ikke at afsløre persondata på tusindvis af 3-kunder

3 har i samarbejde med politiet verificeret afpresningen som reel. Cirka 3.600 kunders data er i fare for at blive lækket.

Helt specifikt sidder de kriminelle inde med data på kunders navn, adresse, e-mail, telefonnummer, CPR-nummer samt mindre "farlige" oplysninger såsom abonnementstype. Hverken kontonummer eller din mobils PIN-nummer er blevet lækket.

"Sikkerhed er af højeste prioritet her hos 3, og derfor er vi selvfølgelig både kede og ærgerlige over, at det her kan ske. Vi arbejder på højtryk sammen med politiet for at finde gerningsmændene," siger Sidsel Rosendal Olsen, kundedirektør i 3 til Computerworld.

"Vi kommer dog ikke til at forhandle med de kriminelle, da det kun vil bringe flere af vores kunders data i fare," tilføjer kundedirektøren.

3-kunde? Det kan du gøre

3 har ud fra de kriminelles informationer om dataene sporet sig frem til, hvilke 3.600 kunder det formodentligt drejer sig om.

"Vi har kontaktet dem, som vi formoder er berørt af situationen, og vi tilbyder dem gratis at få skiftet både SIM-kort og telefonnummer," siger Sidsel Rosendal Olsen.

Du kan altid kontakte 3's kundeservice, hvis du vil høre mere som sagen. 

Derudover opfordrer 3's kundedirektør til at gå ind på 3's hjemmeside for at læse mere om sagen og om, hvordan du undgår at falde for netsvindel. 3's kundedirektør opfordrer også til at gå ind og læse på Borger.dk om selv samme.

Den mest farlige af de berørte data er CPR-nummeret, der kan bruges til identitetstyveri og ansøge om kredit i ofrenes navne.

Hvis du ikke føler, at dine data er sikre hos 3, uanset som du er en af de 3.600 berørte eller ej, kan du ikke kunne ud af dit abonnement, hvis du er bundet af en bindingsperiode.

Ligeledes tilbyder 3 heller ikke en kompensation for at dine data er lækket.

Det fortæller sikkerhedsekspert Jens Monrad fra sikkerhedsselskabet FireEye til Computerworld.

"Med et CPR-nummer er det muligt at udføre identitetstyveri og købe produkter i ofrenes navne. I Danmark bruger vi jo vores CPR-nummer til utroligt mange ting. Blandt andet når vi skal optage banklån eller bare købe en mobiltelefon, og risikoen er endnu større, når CPR-numrene kombineres med oplysninger om navne og adresser," siger han.
 
Hvis du frygter at dit CPR-nummer kan blive misbrugt, kan du søge om at få påsat en kreditadvarsel (eksternt link). 

Det betyder, at virksomheder kan slå dit CPR-nummer op imod et register, hvis virksomheden mistænker CPR-nummeret for at blive misbrugt.

Skulle det ske, at dit CPR-nummer bliver misbrugt, og kan du bevise det, kan du få et nyt CPR-nummer via det offentlige. Dette kan dog kun ske, hvis/når dit CPR-nummer er blevet misbrugt og ikke alene på mistanken.

Har du modtaget en mail fra 3 om, at du er en af de 3.600 berørte 3-kunder, så hører vi meget gerne fra dig. Skriv til m.madsen@cw.dk

Læs også: YouSees kæmpe-nedbrud nytårsaften: Situationen kan være alvorlig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS