Dansk sikkerhedsekspert: Bølge af ransomware-angreb i gang netop nu

En global bølge af ransomware-angreb hærger netop nu, lyder det fra en dansk sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

It-systemer over hele verden er i øjeblikket ramt af en bølge af ransomware-angreb.

Det oplyser den danske sikkerhedsekspert Jens Monrad fra it-sikkerhedsfirmaet FireEye.

Ifølge Jens Monrad har FirEye registreret, at it-systemer i Rusland, Ukraine, England og Spanien er ramt.

Nyhedsbureauet Reuters oplyser, at den statslige ukrainske flyproducent Antonov er blandt de virksomheder, der er ramt af cyber-angrebet. 

Danske Mærsk er øjeblikket også ramt af et omfattende cyberangreb, men Jens Monrad kan ikke udtale sig om, hvorvidt det er relateret til den aktuelle bølge af angreb.

"Vi ser i øjeblikket en række rapporter om en bølge af ransomware-angreb, der har held til at udnytte en kendt eller ukendt sårbarhed til at sprede sig selv," siger han og uddyber:

"Vi har endnu ikke et komplet billede af, hvad der er i gang, men vi er netop nu i gang med at analysere skadelig kode med relation til angrebet. Det eneste, vi på nuværende tidspunkt ved, er, at beløbsstørrelsen lyder på 300 dollars."

Det lyder jo nærmest som et latterligt lavt beløb, når man tager i betragtning at der tilsyneladende er store virksomheder, der er ramt?

"Det afhænger jo af, hvad formålet med angrebet er. Vi kan endnu blot gisne om, hvorvidt målet er penge, eller om målet er noget andet," siger han.

I maj blev it-systemer over hele verden ramt a ransomware-angrebet WannaCry.

Her blev de ramte også afkrævet et relativ beskedent beløb, men efterfølgende har både den amerikanske efterretningstjeneste NSA og den britiske efterretningstjenste GCHG udpeget den nordkoreanske efterretningstjeneste, RGB, som afsender af ransomware-ormen.  

Læs mere her: Mærsk ramt af kæmpe cyberangreb: Massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos