Enige efterretningstjenester: Nordkorea står bag WannaCry-angrebet

Både russiske og asiatiske hackergrupper har været mistænkt for at stå bag WannaCry-angrebet. Nu peger både NSA og GCHQ på Nordkorea.

Artikel top billede

Siden det globale ransomware-angreb WannaCry i maj måned hærgede hundredetusinder af systemer i 150 forskellige lande, har både offentlige myndigheder og private sikkerhedsfirmaer forsøgt at finde ud af, hvem der stod bag.

Og ifølge to af verdens mest avancerede efterretningstjenester peger pilen på Pyongyang.

The Washington Post har talt med kilder i NSA, der fortæller, at efterretningstjenesten i en intern redegørelse konkluderer med "moderat sikkerhed", at de nordkoreanske myndigheder er afsender på den verdensomspændende ransomware-orm.

I redegørelsen kæder NSA WannaCry sammen med IP-adresser i Kina, som den nordkoreanske efterretningstjeneste RGB tidligere har benyttet sig af, og ifølge NSA skal udviklingen af WannaCry være bestilt og finansieret af netop RGB.

Læs også: Nye beviser peger på nordkoreansk forbindelse til WannaCry-angrebet

Briterne er enige

Også den britiske efterretningstjeneste GCHQ giver Nordkorea skylden for WannaCry.

Det engelske sundhedsvæsen blev særligt hårdt ramt af WannaCry, og derfor har GCHQ gennemført en større undersøgelse af sagen i samarbejde med flere private sikkerhedsfirmaer.

Et af firmaerne er BAE Systems, og ifølge Adrian Nish, der leder firmaets cyber-team, ligner WannaCry-koden andre cyber-våben, der tidligere er brugt af hackergrupoen Lazarus, som menes at arbejde for det nordkoreanske styre.

"Det ser ud til at stamme fra den samme kode og de samme forfattere," siger han til BBC.

Sikkerhedsfirmaerne FireEye og Kaspersky har begge tidligere fremført, at netop IP-adresser og kode-ligheder pegede på, at Pyongyang har spillet en rolle i WannaCry. 

Nordkorea afviser blankt at have noget med sagen at gøre.

Læs også: Ny analyse afslører pudsig detalje: Wannacry-bagmænd taler perfekt kinesisk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland