Enige efterretningstjenester: Nordkorea står bag WannaCry-angrebet

Både russiske og asiatiske hackergrupper har været mistænkt for at stå bag WannaCry-angrebet. Nu peger både NSA og GCHQ på Nordkorea.

Artikel top billede

Siden det globale ransomware-angreb WannaCry i maj måned hærgede hundredetusinder af systemer i 150 forskellige lande, har både offentlige myndigheder og private sikkerhedsfirmaer forsøgt at finde ud af, hvem der stod bag.

Og ifølge to af verdens mest avancerede efterretningstjenester peger pilen på Pyongyang.

The Washington Post har talt med kilder i NSA, der fortæller, at efterretningstjenesten i en intern redegørelse konkluderer med "moderat sikkerhed", at de nordkoreanske myndigheder er afsender på den verdensomspændende ransomware-orm.

I redegørelsen kæder NSA WannaCry sammen med IP-adresser i Kina, som den nordkoreanske efterretningstjeneste RGB tidligere har benyttet sig af, og ifølge NSA skal udviklingen af WannaCry være bestilt og finansieret af netop RGB.

Læs også: Nye beviser peger på nordkoreansk forbindelse til WannaCry-angrebet

Briterne er enige

Også den britiske efterretningstjeneste GCHQ giver Nordkorea skylden for WannaCry.

Det engelske sundhedsvæsen blev særligt hårdt ramt af WannaCry, og derfor har GCHQ gennemført en større undersøgelse af sagen i samarbejde med flere private sikkerhedsfirmaer.

Et af firmaerne er BAE Systems, og ifølge Adrian Nish, der leder firmaets cyber-team, ligner WannaCry-koden andre cyber-våben, der tidligere er brugt af hackergrupoen Lazarus, som menes at arbejde for det nordkoreanske styre.

"Det ser ud til at stamme fra den samme kode og de samme forfattere," siger han til BBC.

Sikkerhedsfirmaerne FireEye og Kaspersky har begge tidligere fremført, at netop IP-adresser og kode-ligheder pegede på, at Pyongyang har spillet en rolle i WannaCry. 

Nordkorea afviser blankt at have noget med sagen at gøre.

Læs også: Ny analyse afslører pudsig detalje: Wannacry-bagmænd taler perfekt kinesisk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job