Afsteming: Handler det hele om penge? Hvad kan få dig til at skifte job?

En ny undersøgelse viser, at hvis danske it-professionelle skal skifte fra det private til det offentlige eller omvendt, så skal den nye arbejdsgiver have checkhæftet frem. Hvad betyder mest for dig?

Artikel top billede

Foto: Goodluz (Foto: gratis /)

Penge på bordet. Det er den korrekte madding for de sultne chefer, der hungrer efter de eftertragtede it-specialister. 

En ny undersøgelse fra IDA, der repræsenterer de tekniske og naturvidenskabelige akademikere viser, at løn og bonus er det, der kan få it-specialister til at skifte job. 

Den kan du læse mere om her: Stor undersøgelse slår fast: Det får it-folk til at rykke mellem det private og det offentlige.

Hvad mener du? 

Kan 5.000 kroner mere om måneden få dig til at skifte fra det offentlige til den private sektor eller den anden vej rundt? Eller er det faglig udvikling og bedre ledelse, der kan få dig til at overveje at skifte arbejdsplads? 

Deltag i Computerworlds afstemning og giv din mening til kende i kommentarfeltet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect