Rygte: Microsoft på vej med særlig virksomheds-version af Windows

Microsoft planlægger at udgive en ny, mere avanceret version af Windows 10 til virksomheder, hvis man skal tro de seneste rygter.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ifølge nye rygter er der endnu en version af Windows 10 på vej.

Det skriver Forbes med henvisning til læk fra blandt andet AndItsTito, en Twitter-bruger, der har afsløret flere store og korrekte læk omkring Windows 10.

I øjeblikket benytter Microsoft den samme kerne til alle sine Windows 10-systemer inklusiv Xbox, HoloLens og på hjemme- og arbejds-pc’er, men det betyder også, at Windows 10 blandt andet sender telemetri tilbage til Microsoft selv fra erhvervscomputere.

Læs også: Microsoft udsat for gigantisk læk: 32 terabyte kildekode og uofficielle Windows 10-versioner smidt på nettet

Men et læk viser, at Microsoft er på vej med en ny version af Windows 10, der enten vil blive kaldt Windows 10 Pro for Workstations eller Windows Pro for Advanced PC’s.

Den nye version af Windows 10 vil indeholde:

  • Bedre ydeevne med bedre udnyttelse af multicore-processorer til krævende opgaver.
  • Forbedret filsystem - Microsoft introducerede ReFS-filsystemet med Windows Server 2012, og som vil være standard i Windows 10 Pro. Det kan være en fordel for dem, der arbejder med store mængder data.
  • Hurtigere fildeling - SMBDirect til langt hurtigere overførsler mellem maskiner og servere, hvilket uden tvivl vil give merværdi i alle virksomheder, som omfavner den måske kommende version.
  • Forbedret hardware-support - Du vil kunne have op til 4 CPU’er og 6 TB hukommelse i et system. Windows 10 Pro understøtter i dag kun to CPU’er.

Den nye version af Windows 10 er rettet specifikt mod de maskiner og brugere, der håndterer store mængder data hver eneste dag.

Det er mere end 20 år siden, at Microsoft sidst benyttede Workstation som branding i forbindelse med Windows, så det bliver spændende at se, hvilken forskel en ny version af Windows 10 Pro for Workstation kan gøre.

Læs også: Stor-opdatering på vej til Windows 10 med nye smarte funktioner: Se dem her

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S