Microsoft: Størstedelen af Petya-ramte pc’er er Windows 7-computere

Windows 10-computere ser ud til at have undgået Petya, men værre ser det ud for maskiner, der stadig kører Windows 7.

Artikel top billede

Petya-ormen ramte computere verden over sidste uge, men det var hovedsageligt Østeuropa - og på Windows 7-computere - der blev hårdest ramt.

Det skriver Microsoft i en større analyse efter angrebet.

Blandt andet viser Microsofts analyse af selskabets telemetri, at selv om Petya er et højst avanceret og sofistikeret stykke malware, så har det haft langt mindre spredning end forventet.

"Kun" 20.000 computere blev ramt af Petya. 

Angrebet begyndte i Ukraine, men spredte sig kun ganske lidt derefter. 70 procent af alle inficerede computere er i Ukraine, viser Microsofts telemetri. 

Derudover viser Microsofts analyse også, at det hovedsageligt er Windows 7-computere, der har været ramt.

Petya-ormen benytter samme sårbarhed som WannaCry, der ramte for en måned siden, og som Microsoft lukkede med en hasteopdatering kort efter.

Langt fra alle har dog opdateret, og derfor blev mange ramt af Petya.

Læs også: Farligere og mere destruktivt end ransomware: Petya smadrer dine filer og kan ikke dekrypteres

Kan måske redde filer

Hvis du er interesseret i Petya-angrebet og en større analyse af ormen og dens software, kan du læse hele Microsofts analyse her.

Blandt andet kommer Microsoft frem til, at Petya-ramte i nogle tilfælde godt kan redde deres filer, hvis den inficerede computer er beskyttet af Secure boot + UEFI.

I så fald kan Petya-ormen ikke overtage boot-processen, og du kan redde filer via en Startup Recovery og et rent installationsmedie.

Hvis du omvendt mødes af den røde, nu velkendte advarselsbesked (se foto i toppen af artiklen), er der intet at gøre.

Selv om Mmddelelsen lover, at du via en betaling kan få dine filer tilbage, er det ikke muligt.

Ud over Ukraine var også store internationale virksomheder som Merck og Mærsk hårdt ramt.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S