Microsoft: Størstedelen af Petya-ramte pc’er er Windows 7-computere

Windows 10-computere ser ud til at have undgået Petya, men værre ser det ud for maskiner, der stadig kører Windows 7.

Artikel top billede

Petya-ormen ramte computere verden over sidste uge, men det var hovedsageligt Østeuropa - og på Windows 7-computere - der blev hårdest ramt.

Det skriver Microsoft i en større analyse efter angrebet.

Blandt andet viser Microsofts analyse af selskabets telemetri, at selv om Petya er et højst avanceret og sofistikeret stykke malware, så har det haft langt mindre spredning end forventet.

"Kun" 20.000 computere blev ramt af Petya. 

Angrebet begyndte i Ukraine, men spredte sig kun ganske lidt derefter. 70 procent af alle inficerede computere er i Ukraine, viser Microsofts telemetri. 

Derudover viser Microsofts analyse også, at det hovedsageligt er Windows 7-computere, der har været ramt.

Petya-ormen benytter samme sårbarhed som WannaCry, der ramte for en måned siden, og som Microsoft lukkede med en hasteopdatering kort efter.

Langt fra alle har dog opdateret, og derfor blev mange ramt af Petya.

Læs også: Farligere og mere destruktivt end ransomware: Petya smadrer dine filer og kan ikke dekrypteres

Kan måske redde filer

Hvis du er interesseret i Petya-angrebet og en større analyse af ormen og dens software, kan du læse hele Microsofts analyse her.

Blandt andet kommer Microsoft frem til, at Petya-ramte i nogle tilfælde godt kan redde deres filer, hvis den inficerede computer er beskyttet af Secure boot + UEFI.

I så fald kan Petya-ormen ikke overtage boot-processen, og du kan redde filer via en Startup Recovery og et rent installationsmedie.

Hvis du omvendt mødes af den røde, nu velkendte advarselsbesked (se foto i toppen af artiklen), er der intet at gøre.

Selv om Mmddelelsen lover, at du via en betaling kan få dine filer tilbage, er det ikke muligt.

Ud over Ukraine var også store internationale virksomheder som Merck og Mærsk hårdt ramt.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S