Artikel top billede

Microsoft: Størstedelen af Petya-ramte pc’er er Windows 7-computere

Windows 10-computere ser ud til at have undgået Petya, men værre ser det ud for maskiner, der stadig kører Windows 7.

Petya-ormen ramte computere verden over sidste uge, men det var hovedsageligt Østeuropa - og på Windows 7-computere - der blev hårdest ramt.

Det skriver Microsoft i en større analyse efter angrebet.

Blandt andet viser Microsofts analyse af selskabets telemetri, at selv om Petya er et højst avanceret og sofistikeret stykke malware, så har det haft langt mindre spredning end forventet.

"Kun" 20.000 computere blev ramt af Petya. 

Angrebet begyndte i Ukraine, men spredte sig kun ganske lidt derefter. 70 procent af alle inficerede computere er i Ukraine, viser Microsofts telemetri. 

Derudover viser Microsofts analyse også, at det hovedsageligt er Windows 7-computere, der har været ramt.

Petya-ormen benytter samme sårbarhed som WannaCry, der ramte for en måned siden, og som Microsoft lukkede med en hasteopdatering kort efter.

Langt fra alle har dog opdateret, og derfor blev mange ramt af Petya.

Læs også: Farligere og mere destruktivt end ransomware: Petya smadrer dine filer og kan ikke dekrypteres

Kan måske redde filer

Hvis du er interesseret i Petya-angrebet og en større analyse af ormen og dens software, kan du læse hele Microsofts analyse her.

Blandt andet kommer Microsoft frem til, at Petya-ramte i nogle tilfælde godt kan redde deres filer, hvis den inficerede computer er beskyttet af Secure boot + UEFI.

I så fald kan Petya-ormen ikke overtage boot-processen, og du kan redde filer via en Startup Recovery og et rent installationsmedie.

Hvis du omvendt mødes af den røde, nu velkendte advarselsbesked (se foto i toppen af artiklen), er der intet at gøre.

Selv om Mmddelelsen lover, at du via en betaling kan få dine filer tilbage, er det ikke muligt.

Ud over Ukraine var også store internationale virksomheder som Merck og Mærsk hårdt ramt.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere