Mærsk kan have mistet ordrer for 330 millioner kroner på grund af Petya

Mærsk kan stå over for tab på op mod 50 millioner dollar som følge af det store hackerangreb på selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

50 millioner dollar - eller knap 330 millioner kroner.

Så stort står Mærsks endelige ordre-tab til at blive på det hacker-angreb, der for godt en uge siden ramte selskabet.

Angrebet med Petya-virusssen har fået massiv medieomtale - ikke mindst fordi den fik meget store dele af Mærsks it-systemer til at gå ned i lang tid.

Mærsk håndterede nedbruddet helt efter bogen, når det gælder kommunikationen ud mod offentligheden. Værre så det ud, når det handler om det rent it-sikkerhedsmæssige, har kritikken lydt.

Det kan du læse mere om her: Dansk CEO i skarp kritik af cybersikkerheden hos Mærsk: ?Mærsk kan simpelthen ikke have haft et særligt højt niveau af cybersikkerhed"

Det er analysehuset Alpaliner, der ifølge Ritzau har regnet sig frem til tabet på de 50 millioner dollar i tabte containerbookninger som ifølge analysehuset er gået til andre rederier, mens Mærsk var ukampdygtig.

Petya betød nemlig, at Mærsk måtte lukke helt ned for nye ordrer, da it-systemerne var gået i sort.

Det kan du læse mere om her: Hårdt ramt: Mærsk tjekker 80.000 servere for Petya-ransomware

Læs også:

Mærsk har isoleret Petya-angrebet: Sådan skal systemerne vækkes til live igen

Her er vaccinen (men ikke kuren) til Petya-ransomwaren - sådan gør du skridt for skridt

Ingen nødbremse og flere spredningsmekanismer: Derfor er nyt Petya værre end WannaCry

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S