Så læner jeg mig over til Michael Dell og spørger: “Michael, er der noget, jeg ikke ved?”

Der var nogle dage, hvor det rygtedes i pressen, at jeg skulle være ny topchef for EMC. Næste dag sagde rygterne, at vi i VMware gik sammen med HP, og dagen efter at vi gik sammen med Dell.

Artikel top billede

Der var nogle dage, hvor det rygtedes i pressen, at jeg skulle være ny topchef for EMC. Næste dag sagde rygterne, at vi  i VMware gik sammen med HP, og dagen efter at vi gik sammen med Dell.

Der var mange spørgsmål frem og tilbage. Så kom offentliggørelsen af sammensmeltningen med Dell, og markedet reagerede meget negativt over for VMware. Aktien gik fra 80 dollar pr. aktie til 40 dollar pr. aktie i løbet af få måneder. 

Kan du forestille dig situationen, hvor jeg skal ned og sige til alle vores ansatte, at alt er okay, og at alt kommer til at blive fint?

En dag sidder jeg ved siden af Michael Dell. Vi skal på scenen sammen foran omkring 1.000 medarbejdere eller deromkring. Så får jeg en SMS fra vores kommunikationschef, der siger, at der nu kommer en artikel om, at Michael Dell vil fyre mig. 

Jeg læner mig over til Michael Dell og spørger: “Michael, er der noget, jeg ikke ved”. Jeg viser ham beskeden, og vi griner højt. Jeg skulle ikke fyres, og vi talte endda om det hele, mens vi gik på scenen.

Det vigtige er, at mens det her drama udspiller sig, er en af mine metoder, at jeg må være stærk, så jeg kan virke inspirerende.

Hvis jeg møder på arbejde med et positivt udtryk og et smil og ligner en, der mener, at alting bliver fint, så vil alle folk kigge på mig og tænke, at jeg ved mere om, hvad der foregår, end de gør, og på mig ser det ud til at gå bedre, end de tror.

Pat Gelsinger, CEO hos VMWare

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS