Fremadstormende it-succes vinder udbud på stribe: Denne gang slår selskabet kløerne i DSB

Netcompany vinder i øjeblikket udbud i samme tempo som en brandvarm fodboldangriber scorer mål. Denne gang har virksomheden sikret sig adgang til en udbudsramme på 186 millionerkroner hos DSB.

Artikel top billede

Foto: Rene Strandbygaard

Udbudssejrene står i kø hos danske Netcompany.

Tidligere i dag tirsdag blev det bekræftet, at virksomheden har vundet den omstridte ordre på et nyt system til ATP til en værdi på 320 millioner kroner.

Læs mere om det her: Netcompany lander trecifret million-ordre på omstridt system til ATP

Nu kan DSB så bekræfte overfor Computerworld, at Netcompany også har vundet adgang til en udbudsramme på 25 millioner euro svarende til omkring 186 millioner kroner hos DSB.

Rammen skal blandt andet bruges til udviklingen af den nye DSB-app, den del står Trifork for, mens Netcompany og HaCon ligeledes har vundet adgang til udbudsrammen.
 
"DSB har netop afsluttet sit offentlige udbud på app-området. Der er indgået en rammeaftale om det fremtidige arbejde med de tre leverandører Trifork, NetCompany og HaCon i en periode på op til otte år," skriver DSB i en e-mail.

Udbudsrammen dækker over otte år og indbefatter blandt andet udviklingen og vedligeholdelsen af den nye DSB-app, som er blevet forsinket gennem længere tid. Derudover kan pengene blandt andet bruges til at udvikle apps til intern brug hos DSB.

Forsinket i månedsvis

Hele udbuddet skulle egentlig være blevet afgjort i november sidste år, men er blevet udskudt i månedsvis til stor irritation for byderne. 

Læs mere om det her: Kæmpe app-projekt hos DSB til 186 millioner kroner forsinket i foreløbigt fem måneder 

I forbindelse med forsinkelsen skrev DSB til Computerworld, at det drejede sig om at indgå de bedste aftaler med leverandørerne. 

"Vi har skønnet, at det ville være bedst med ekstra tid, således at vi kan indgå de bedst tænkelige aftaler med leverandørerne, og det er en af grundene til, at processen har trukket lidt ud," lød det dengang fra underdirektør i DSB Produkt, Aske Wieth-Knudsen, der ikke ønskede at svare på yderligere spørgsmål. 

DSB ønskede dengang ikke at stille op til interview og svare på Computerworlds spørgsmål om baggrunden for forsinkelsen. 

Omkring otte måneder senere end ventet har DSB nu endelig truffet en beslutning om, hvem der blandt andet skal være med til at udarbejde afløseren for den udskældte DSB-app, der er blevet downloaded mellem en halv og en hel million gange.

Opdateret 13/7/2017 kl 11.17...

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S