Nu er det slut: Microsoft lægger Windows Phone 8.1 i graven

Tre år efter lanceringen lægger Microsoft sit sidste mobil-OS, Windows Phone 8.1, i graven.

Artikel top billede

Blot tre år efter lanceringen lægger Microsoft en gang for alle sit tredje og sidste rene mobil-styresystem i graven.

Selskabet har netop udsendt den allersidste opdatering til Windows Phone 8.1, og der kommer ikke flere, ligesom al support til systemet nu lukkes.

Det betyder, at de få brugere, der er tilbage på platformen, nu må sejle deres egen sø på det hastigt forældede system.

Mange systemer sendes på pension

Windows Phone 8.1 pensioneres sammen med en helt række andre gamle systemer, der dog alle er en hel del ældre end Windows Phone 8.1.

De tæller Microsoft Identity Lifecycle Manager 2007, Microsoft ProClarity Analytics Server 6.3 og Microsoft SoftGrid Application Virtualization 4.2 for Desktops.

Du kan se hele listen her: Products reaching end of support..

Microsoft har forlængst skubbet Windows 10 Mobile ind som afløseren for Windows Phone-produkterne, der aldrig blev nogen succes, selv om Microsoft i flere år lagde sig i selen for at blive en værdig udfordrer til de tor store mobil-platforme, Android og iOS.

Da Microsoft i 2013 købte mægtige Nokia var målet 15 procent af det globale marked inden 2018.

Det kan du læse mere om her: Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

I tiden derefter talte Microsoft meget om sin dengang nye 'cloud first, mobile first'-tilgang til markedet.

Det er dog nu helt forstummet til fordel for en ny tilgang med fundament i kunstig intelligens og cloud, som alle selskabets produkter skal dreje sig om.

Det kan du læse mere om her: Microsoft vil satse på disse seks industrier - rummer enormt potentiale for gevinst

Bestræbelserne bar aldrig frugt: Kakkeldesignet faldt ikke i brugernes smag, der var for få tilgængelige apps, og udviklerne var ikke rigtigt interesserede i den nye platform uden brugere.

I dag kører under en procent med et Windows-styresystem - heraf flest med Windows Phone 8.1.

Flere af de helt store mobilapps er allerede stået af Windows Phone-vognen på grund af manglende brugerinteresse. Det gælder ikke mindst Facebook, der for nogle måneder siden fjernede muligheden for at anvende Facebook Messenger fra platformen.

Læs også: Microsofts hardware-salg har det svært: Er det snart helt slut for Windows Phone efter endnu et kæmpedrop?

Læs også:

Windows-smartphones lagt på is af Microsoft - er helt fraværende på selskabets store udvikler-konference.

Windows Phones opdateres nu til Windows 10 Mobile: Se om din telefon er på listen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S