Det nye Nokia har allerede problemer: CEO'en forlader selskabet omgående

Det genopståede Nokia har problemer, og selskabets CEO har forladt posten.

Artikel top billede

HMD Global, det finske selskab der har ret til at udvikle Nokia-mærkede telefoner, har mistet sin CEO. 

Det skriver blandt andet Fortune

Arto Nummela forlader sin post som CEO med øjeblikkelig virkning, og Florian Seiche, HMD Globals direktør, overtager posten som CEO. 

HMD Global går ikke i detaljer om, hvorfor Arto Nummela forlader det nye Nokia - bortset fra, at drejer sig om personlige uoverensstemmelser mellem Arto Nummela og bestyrelsen. 

HMD Global har retten til at udvikle og sælge Nokia-brandet igen, og det består og ejes af tidligere Nokia-folk. Selve telefonerne bygget af Foxconn, som købte resterne af Nokias produktafdeling sidste år fra Microsoft. 

Nyt fra Nokia

Det gamle Nokia troede i lang tid på Windows Phone som platform, hvilket skulle vise sig at være et katastrofalt valg.

Nokia havde en markedsandel på 49 procent af mobilmarkedet, før smartphonen kom til, og endte med en markedsandel på to procent, inden Microsoft opkøbte virksomheden tilbage i 2014. 

Kun et år senere afskrev Microsoft næsten hele opkøbet af Nokia svarende til et tab på over 7,6 millarder dollars. 

Læs mere: Microsoft fyrer 7.800 mand i sin mobil-division efter Nokia-fiasko - helt ny smartphone-strategi på trapperne

Det nye Nokia trak store overskrifter tidligere i år på grund relanceringen af den dengang populære Nokia 3310. 

I dag kan man købe de teknologisk svage, men også billige Nokia 3,5 og 6 i danske Telenor-butikker, og der er også rygter om en kommende toptelefon kaldet Nokia 8. 

Læs også: Tech-Brief: Er dette Nokias kommende toptelefon? / Her er de bedste eksterne harddiske / Microsoft stopper Windows 10-support tidligt på disse Intel-processorer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job