Dansk it-chef skal forandre hele det europæiske tøjmarked

Den danske it-chef for Bestseller, Pernille Geneser, er en yderst aktiv del af forretningen og rejser Europa rundt.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Ud over at sidde med hovedet i den daglige drift af Bestsellers it-systemer, er it-chef pernille Geneser en vigtig del af forretningen.

Faktisk bruger hun store dele af sin tid på at rejse land, rige og Europa rundt for at oprette nye techvirksomheder, der kan understøtte Bestseller.

Det skriver Finans i et større interview med it-chefen, der har været hos Bestseller i de sidste fire år.

“Vi er i en branche, hvor købmandskab, design og detailhandel traditionelt er i fokus. Men der sker store forandringer i alle led. Derfor vil og skal vi være i front med digitalisering og dermed en professionalisering af salget, fortæller Pernille Geneser til Finans.

Pernille Geneser varen af de nominerede til Årets CIO tilbage i 2016. Læs mere om det her:

Årets CIO 2016: Her er Danmarks fem bedste it-chefer

Du kan også læse et længere Computerworld-interview med Pernille Geneser her:
Bestseller-CIO sætter gang i kæmpe it-projekt: Fra legacy til moderne cloud-løsning

Eksempelvis er Pernille Geneser administrerende direktør i det hollandske selskab FasionTrade.com med Bestsellers ejer, Anders Holch Povlsen, som medejer.

I den hollandske virksomhed forsøger man at digitalisere engrohandlen inden for mode, og målet er at blive den største markedsplads for mode for forhandlere.

Det understøtter blandt andet Bestsellers egne butikker, som der er over 3.000 af i hele Europa.

“FashionTrade er tænkt som en slags Zalando for professionelle. Bestseller har mange engroskunder, og med etableringen af dette selskab kan vi være med til at sikre enkle og digitale handelsløsninger rettet mod også både små og store mærker og butikker i tøjbranchen,” siger Pernille Geneser til Finans.

Også tyske Zalando har ejerskab i FashionTrade.com, og målet er at platformen inden for et år har 5.000 butikker og 2.400 mærker med.

Det kan du læse mere om her: Tyske Zalando køber halvdelen af dansk it-firma

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S