Dansk it-chef skal forandre hele det europæiske tøjmarked

Den danske it-chef for Bestseller, Pernille Geneser, er en yderst aktiv del af forretningen og rejser Europa rundt.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Ud over at sidde med hovedet i den daglige drift af Bestsellers it-systemer, er it-chef pernille Geneser en vigtig del af forretningen.

Faktisk bruger hun store dele af sin tid på at rejse land, rige og Europa rundt for at oprette nye techvirksomheder, der kan understøtte Bestseller.

Det skriver Finans i et større interview med it-chefen, der har været hos Bestseller i de sidste fire år.

“Vi er i en branche, hvor købmandskab, design og detailhandel traditionelt er i fokus. Men der sker store forandringer i alle led. Derfor vil og skal vi være i front med digitalisering og dermed en professionalisering af salget, fortæller Pernille Geneser til Finans.

Pernille Geneser varen af de nominerede til Årets CIO tilbage i 2016. Læs mere om det her:

Årets CIO 2016: Her er Danmarks fem bedste it-chefer

Du kan også læse et længere Computerworld-interview med Pernille Geneser her:
Bestseller-CIO sætter gang i kæmpe it-projekt: Fra legacy til moderne cloud-løsning

Eksempelvis er Pernille Geneser administrerende direktør i det hollandske selskab FasionTrade.com med Bestsellers ejer, Anders Holch Povlsen, som medejer.

I den hollandske virksomhed forsøger man at digitalisere engrohandlen inden for mode, og målet er at blive den største markedsplads for mode for forhandlere.

Det understøtter blandt andet Bestsellers egne butikker, som der er over 3.000 af i hele Europa.

“FashionTrade er tænkt som en slags Zalando for professionelle. Bestseller har mange engroskunder, og med etableringen af dette selskab kan vi være med til at sikre enkle og digitale handelsløsninger rettet mod også både små og store mærker og butikker i tøjbranchen,” siger Pernille Geneser til Finans.

Også tyske Zalando har ejerskab i FashionTrade.com, og målet er at platformen inden for et år har 5.000 butikker og 2.400 mærker med.

Det kan du læse mere om her: Tyske Zalando køber halvdelen af dansk it-firma

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S