Dansk it-virksomhed i ansættelsesboom: Ansætter 90 nye medarbejdere og skriger på endnu flere

Danske Systematic fra Århus har haft travlt over sommeren. Virksomheden har ansat 90 nye medarbejdere. Alligevel skriger virksomheden ligesom resten af branchen på flere dygtige folk.

Artikel top billede

Foto: Kim Stensdal (Foto: Kim Stensdal /)

Mens nogle har haft gang i grillstarteren, penslet marinade på kyllingen og åbnet en kold øl under parasollen på terassen, har der været travlhed hos danske Systematic. 

Virksomheden, der blandt andet leverer it-løsninger til hospitaler og forsvar, har ansat 90 nye medarbejdere over sommeren.

Det skriver virksomheden i en pressemeddelese. 

Masseansættelserne kommer efter, at virksomheden tidligere på året proklamerede, at man havde svært ved at finde folk nok. Dengang havde ordretilgang givet mulighed for nyansættelser, men der var simpelthen ikke folk nok at finde. Det er stadig et problem.

Læs mere om her: Aarhusianske Systematic mangler op mod 70 mand efter stor indgang af ordrer

"Selvom 90 medarbejdere lyder af meget, har vi stadig mange ledige stilling, og ligesom resten af it-branchen får vi udfordringer med at finde nok kvalificerede kandidater i Danmark," siger Dorte Gade, der er HR-direktør hos systematic. 

Kigger sydpå

Netop manglen på kvalificerede kandidater til stillingerne i Danmark har tvunget virksomheden fra Århus på jagt efter folk andre steder, og virksomheden har primært kigget sydover. 

"Vi har haft et særligt fokus på Italien, hvorfra vi har haft samtaler med potentielle medarbejdere. Det har resultateret i ansættelser, hvoraf de tre begynder i august," forklarer hun.

Ud af de 90 er der 30 praktikanter, og tyve nyuddannede, og derudover er knap en tredjedel af stillingerne placeret i udlandet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S