Dansk it-virksomhed i ansættelsesboom: Ansætter 90 nye medarbejdere og skriger på endnu flere

Danske Systematic fra Århus har haft travlt over sommeren. Virksomheden har ansat 90 nye medarbejdere. Alligevel skriger virksomheden ligesom resten af branchen på flere dygtige folk.

Artikel top billede

Foto: Kim Stensdal (Foto: Kim Stensdal /)

Mens nogle har haft gang i grillstarteren, penslet marinade på kyllingen og åbnet en kold øl under parasollen på terassen, har der været travlhed hos danske Systematic. 

Virksomheden, der blandt andet leverer it-løsninger til hospitaler og forsvar, har ansat 90 nye medarbejdere over sommeren.

Det skriver virksomheden i en pressemeddelese. 

Masseansættelserne kommer efter, at virksomheden tidligere på året proklamerede, at man havde svært ved at finde folk nok. Dengang havde ordretilgang givet mulighed for nyansættelser, men der var simpelthen ikke folk nok at finde. Det er stadig et problem.

Læs mere om her: Aarhusianske Systematic mangler op mod 70 mand efter stor indgang af ordrer

"Selvom 90 medarbejdere lyder af meget, har vi stadig mange ledige stilling, og ligesom resten af it-branchen får vi udfordringer med at finde nok kvalificerede kandidater i Danmark," siger Dorte Gade, der er HR-direktør hos systematic. 

Kigger sydpå

Netop manglen på kvalificerede kandidater til stillingerne i Danmark har tvunget virksomheden fra Århus på jagt efter folk andre steder, og virksomheden har primært kigget sydover. 

"Vi har haft et særligt fokus på Italien, hvorfra vi har haft samtaler med potentielle medarbejdere. Det har resultateret i ansættelser, hvoraf de tre begynder i august," forklarer hun.

Ud af de 90 er der 30 praktikanter, og tyve nyuddannede, og derudover er knap en tredjedel af stillingerne placeret i udlandet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S