Rusland slår ned på VPN: Putin har underskrevet kontroversiel lov mod anonym internetbrowsing

Den russiske præsident, Vladimir Putin, har skrevet under på en kontroversiel lov, der forbyder brugen af VPN-tjenester og andre anonymiseringsværktøjer.

Artikel top billede

Fra 1. november bliver det betydeligt sværere at bruge internettet anonymt i Rusland.

Præsident Vladimir Putin har nemlig underskrevet en ny lov, der gør det ulovligt at bruge software og tjenester, der gør det muligt at få adgang til hjemmesider, der er bandlyst af russiske myndigheder.

Det omfatter blandt andet af VPN-tjenester og det omtalte Tor-netværk.

Flere NGO'er – heriblandt Amnesty International – har kritiseret lovgivningen for at være et slag mod de russiske borgeres frie brug af internettet.

”De russiske myndigheder bliver mindre og mindre tolerante overfor afvigende holdninger, og derfor er teknologier, der hjælper internetbrugere med at omgå censur, altafgørende for online ytringsfrihed,” siger Denis Krivosheev, der er vicedirektør for Amnesty International i Europa og Centralasien, til CNN.

De russiske myndigheder afviser, at lovgivningen har noget med censur at gøre – den standser bare facilitering af adgang til digitalt indhold, der er forbudt i forvejen, lyder argumentet.

Loven lægger da ifølge VPN-udbyderen Private Internet Access (PIA) også op til, VPN-tjenester fortsat kan få lov at agere i Rusland - hvis de blokerer for adgange til sider, som det russiske styrer ikke bryder sig om.

Det bliver dog ikke aktuelt for PIA, da russiske myndigheder beslaglagde virksomhedens servere i Rusland i 2016.

Med lovgivningen bliver russiske internetudbydere desuden pålagt at blokere for adgangen til hjemmesider, der stiller for eksempel VPN-software til rådighed.

Kina er også godt i gang

Rusland og Putin er ikke de eneste, der slår ned på anonymiseringssoftware.

I januar måned meldte de kinesiske styre ud, at man ville ”rydde op” i landets internetforbindelser – en formulering der dækker over, at man vil standse kinesernes flittige brug af VPN.

Kina har blokeret for mere end hver tiende af verdens 1000 mest populære websteder, og den blokade vil styret gerne have, at kineserne overholder.

De kinesiske myndigheder har blandt andet fået Apple til at fjerne alle VPN-applikationer fra den kinesiske udgave af sin App Store, hvilket har udløst en del kritik.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet