5G giver ekstremt lav latency og vilde gigabithastigheder: Men vil kunderne betale mere for 5G end 4G?

5G rummer som teknologi masser af fordele. Nu forholder it- og virksomhedslederne sig til, om de er villige til at betale mere for 5G, end de i dag gør for 4G.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

5G udmærker sig som teknologi især ved at kunne muliggøre en meget lav latency på mobilnetværket, ligesom gigabithastigheder og langt bedre understøttelse af internet of things er nogle af de fordele, der ofte fremhæves ved 5G.

Det er dog ikke givet på forhånd, at det i sig selv vil kunne sikre den kommercielle 5G-succes.

Selvom 5G-netværk vil blive en realitet i Danmark inden for få år, har ikke mindst teleselskaberne selv advaret om, at business casen i at udrulle 5G ikke i øjeblikket ser alt for lovende ud:

Danske teleselskaber advarer: 5G kan blive rigtigt dyrt i Danmark - kan vi overhovedet tjene penge på det?

Resultaterne fra en ny undersøgelse fra analysefirmaet Gartner lover dog godt for 5G’s fremtid. Her er 195 it- og forretningsledere blevet spurgt til deres forventninger til 5G.

Gartner kan konkludere, at 75 procent af de organisationer, der deltager i undersøgelsen, svarer, at de er villige betale mere for at få adgang til de nye muligheder, der ligger i 5G-teknologien.

Kun 24 procent svarer, at de ikke er villige til at betale mere for 5G end 4G.

I figuren herunder kan du se, hvad der blev svaret i Gartners 5G-undersøgelse:

Her er forventningerne til 5G

Samtidig skriver Gartner dog, at teleoperatørerne bliver nødt til at tilbyde bedre 5G-priser til de brancher og virksomheder, der ikke umiddelbart er villige til at betale mere for 5G, mens man samtidig også skal være dygtige til at fremhæve den værdi, 5G kan levere.

Kun otte procent af respondenterne forventer, at 5G og de relaterede løsninger vil kunne føre til besparelser eller en vækst i omsætningen.

Hele 59 procent ser 5G som en evolution af netværket, mens kun 37 procent vurderer, at 5G er noget, der vil muliggøre nye digitale forretningsmuligheder.

Samtidig svarer 57 procent dog, at de tror på, at 5G vil blive brugt til at drive internet of things-satsningerne.

5G i Danmark

Selvom mange peger på, at 2020 bliver året, hvor vi vil få de første kommercielle 5G-netværk, så forventer Gartner, at det i 2020 kun vil være tre procent af operatørerne på verdensplan, der har lanceret 5G-netværk.

Center for Tele under Energistyrelsen har tidligere oplyst til Computerworld, at det forventes, at auktionen over 5G-frekvenser i Danmark skal holdes inden udgangen af 2018.

Læs mere her:

Kæmpe forventninger til 5G i Danmark: Her er planerne for auktionen over 5G-licenserne

Danske teleselskaber advarer: 5G kan blive rigtigt dyrt i Danmark - kan vi overhovedet tjene penge på det?

Super-teknologien 5G vil (sikkert) forandre alt - vi mangler de geniale idéer og gyldne business cases

Tre skelsættende begivenheder i den danske telebranche i 2017: Helt afgørende for teleselskabernes fremtid

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS