5G giver ekstremt lav latency og vilde gigabithastigheder: Men vil kunderne betale mere for 5G end 4G?

5G rummer som teknologi masser af fordele. Nu forholder it- og virksomhedslederne sig til, om de er villige til at betale mere for 5G, end de i dag gør for 4G.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

5G udmærker sig som teknologi især ved at kunne muliggøre en meget lav latency på mobilnetværket, ligesom gigabithastigheder og langt bedre understøttelse af internet of things er nogle af de fordele, der ofte fremhæves ved 5G.

Det er dog ikke givet på forhånd, at det i sig selv vil kunne sikre den kommercielle 5G-succes.

Selvom 5G-netværk vil blive en realitet i Danmark inden for få år, har ikke mindst teleselskaberne selv advaret om, at business casen i at udrulle 5G ikke i øjeblikket ser alt for lovende ud:

Danske teleselskaber advarer: 5G kan blive rigtigt dyrt i Danmark - kan vi overhovedet tjene penge på det?

Resultaterne fra en ny undersøgelse fra analysefirmaet Gartner lover dog godt for 5G’s fremtid. Her er 195 it- og forretningsledere blevet spurgt til deres forventninger til 5G.

Gartner kan konkludere, at 75 procent af de organisationer, der deltager i undersøgelsen, svarer, at de er villige betale mere for at få adgang til de nye muligheder, der ligger i 5G-teknologien.

Kun 24 procent svarer, at de ikke er villige til at betale mere for 5G end 4G.

I figuren herunder kan du se, hvad der blev svaret i Gartners 5G-undersøgelse:

Her er forventningerne til 5G

Samtidig skriver Gartner dog, at teleoperatørerne bliver nødt til at tilbyde bedre 5G-priser til de brancher og virksomheder, der ikke umiddelbart er villige til at betale mere for 5G, mens man samtidig også skal være dygtige til at fremhæve den værdi, 5G kan levere.

Kun otte procent af respondenterne forventer, at 5G og de relaterede løsninger vil kunne føre til besparelser eller en vækst i omsætningen.

Hele 59 procent ser 5G som en evolution af netværket, mens kun 37 procent vurderer, at 5G er noget, der vil muliggøre nye digitale forretningsmuligheder.

Samtidig svarer 57 procent dog, at de tror på, at 5G vil blive brugt til at drive internet of things-satsningerne.

5G i Danmark

Selvom mange peger på, at 2020 bliver året, hvor vi vil få de første kommercielle 5G-netværk, så forventer Gartner, at det i 2020 kun vil være tre procent af operatørerne på verdensplan, der har lanceret 5G-netværk.

Center for Tele under Energistyrelsen har tidligere oplyst til Computerworld, at det forventes, at auktionen over 5G-frekvenser i Danmark skal holdes inden udgangen af 2018.

Læs mere her:

Kæmpe forventninger til 5G i Danmark: Her er planerne for auktionen over 5G-licenserne

Danske teleselskaber advarer: 5G kan blive rigtigt dyrt i Danmark - kan vi overhovedet tjene penge på det?

Super-teknologien 5G vil (sikkert) forandre alt - vi mangler de geniale idéer og gyldne business cases

Tre skelsættende begivenheder i den danske telebranche i 2017: Helt afgørende for teleselskabernes fremtid

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks