5G giver ekstremt lav latency og vilde gigabithastigheder: Men vil kunderne betale mere for 5G end 4G?

5G rummer som teknologi masser af fordele. Nu forholder it- og virksomhedslederne sig til, om de er villige til at betale mere for 5G, end de i dag gør for 4G.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

5G udmærker sig som teknologi især ved at kunne muliggøre en meget lav latency på mobilnetværket, ligesom gigabithastigheder og langt bedre understøttelse af internet of things er nogle af de fordele, der ofte fremhæves ved 5G.

Det er dog ikke givet på forhånd, at det i sig selv vil kunne sikre den kommercielle 5G-succes.

Selvom 5G-netværk vil blive en realitet i Danmark inden for få år, har ikke mindst teleselskaberne selv advaret om, at business casen i at udrulle 5G ikke i øjeblikket ser alt for lovende ud:

Danske teleselskaber advarer: 5G kan blive rigtigt dyrt i Danmark - kan vi overhovedet tjene penge på det?

Resultaterne fra en ny undersøgelse fra analysefirmaet Gartner lover dog godt for 5G’s fremtid. Her er 195 it- og forretningsledere blevet spurgt til deres forventninger til 5G.

Gartner kan konkludere, at 75 procent af de organisationer, der deltager i undersøgelsen, svarer, at de er villige betale mere for at få adgang til de nye muligheder, der ligger i 5G-teknologien.

Kun 24 procent svarer, at de ikke er villige til at betale mere for 5G end 4G.

I figuren herunder kan du se, hvad der blev svaret i Gartners 5G-undersøgelse:

Her er forventningerne til 5G

Samtidig skriver Gartner dog, at teleoperatørerne bliver nødt til at tilbyde bedre 5G-priser til de brancher og virksomheder, der ikke umiddelbart er villige til at betale mere for 5G, mens man samtidig også skal være dygtige til at fremhæve den værdi, 5G kan levere.

Kun otte procent af respondenterne forventer, at 5G og de relaterede løsninger vil kunne føre til besparelser eller en vækst i omsætningen.

Hele 59 procent ser 5G som en evolution af netværket, mens kun 37 procent vurderer, at 5G er noget, der vil muliggøre nye digitale forretningsmuligheder.

Samtidig svarer 57 procent dog, at de tror på, at 5G vil blive brugt til at drive internet of things-satsningerne.

5G i Danmark

Selvom mange peger på, at 2020 bliver året, hvor vi vil få de første kommercielle 5G-netværk, så forventer Gartner, at det i 2020 kun vil være tre procent af operatørerne på verdensplan, der har lanceret 5G-netværk.

Center for Tele under Energistyrelsen har tidligere oplyst til Computerworld, at det forventes, at auktionen over 5G-frekvenser i Danmark skal holdes inden udgangen af 2018.

Læs mere her:

Kæmpe forventninger til 5G i Danmark: Her er planerne for auktionen over 5G-licenserne

Danske teleselskaber advarer: 5G kan blive rigtigt dyrt i Danmark - kan vi overhovedet tjene penge på det?

Super-teknologien 5G vil (sikkert) forandre alt - vi mangler de geniale idéer og gyldne business cases

Tre skelsættende begivenheder i den danske telebranche i 2017: Helt afgørende for teleselskabernes fremtid

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS