Kaspersky dropper EU-sag mod Microsoft og Windows Defender

Kaspersky Lab er tilfreds med de seneste ændringer i Windows 10 og dropper monopolsager i EU, Tyskland og Rusland.

Artikel top billede

Det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky Lab har droppet at føre en monopolsag mod Microsoft ved de europæiske konkurrence-myndigheder.

Kaspersky klagede i juni måned til EU, fordi sikkerhedsfirmaet mente, at Microsoft har misbrugt sin dominerende position på markedet for styresystemer til at promovere sit eget antivirus-produkt – Windows Defender.

Men nu trækker Kaspersky sagen tilbage, fordi Microsoft har indvilliget i at adressere problemet med den kommende Windows 10-opdatering.

Kasperskys utilfredshed har blandt andet gået på, at Windows 10 ved opdateringer deaktiverer sikkerheds-software fra tredjepartsvirksomheder, hvis softwaren ikke er fuldt kompatibel med Windows 10, ligesom Kaspersky mener, at tredjepartsvirksomheder har haft for kort tid til at teste nye versioner af sine produkter med Windows 10.

Microsoft har indvilliget i at give Kaspersky og andre leverandører bedre tid til at teste sin software med nye versioner af Windows 10, ligesom notifikationer fra installeret tredjeparts-software kommer til at fremgå tydeligere hos brugeren.

Dropper anklager i EU, Rusland og Tyskland

De kommende ændringer har skabt forsoning mellem Microsoft og Kaspersky, og sidstnævnte dropper nu sine monopolsager ved EU og konkurrencemyndighederne i både Rusland og Tyskland.

”Vi er fuldt tilfredse med de ændringer, der bliver implementeret i Windows 10 Fall Creators Update, og vi vil informere alle relevante myndigheder om, at vi ikke længere har noget udestående med Microsoft,” hedder det i et blogindlæg hos Kaspersky Lab.

Læs også: Kaspersky i frontalangreb på Microsoft og Windows Defender: "Microsoft benytter tvivlsomme metoder"

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S