Internet-aktivister klager til Datatilsynet over politiets nummerplade-skanning: Er i strid med persondataloven

To danske it-aktivister har klaget til Datatilsynet over politiets indsamling af nummerpladedata.

Artikel top billede

Rigspolitiet gemmer skanninger af danskernes nummerplader i op til 30 dage.

Det har fået de to danske it-aktivister Christian Panton og Jesper Lund til at klage til Datatilsynet.

Ifølge klagen, der kan læses her, er de to aktivister utilfredse med Rigspolitiets håndtering af nummerplade-dataer.

De mener, at håndteringen kan være i strid med persondataloven.

Klagen drejer sig om de såkaldte “no-hits” nummerpladeskanninger, hvilket vil sige skanninger af nummerplader på biler, der ikke umiddelbart viser sig at være eftersøgt for noget.

Læs også: Sådan overvåger politiet din nummerplade helt automatisk

Politiet opsætter nummerpladeskannere over alt

Klagen kommer i kølvandet på, at politiet har opsat stationære nummerpladeskannere adskillige steder på de danske motorveje - heriblandt ved de københavnske ind- og udfaldsveje.

Derudover har politiet udstyret sine politibiler med nummerpladeskannere, der skanner nummerpladerne på de biler som politivognen passerer.

Passerer politiet en bil, der er efterlyst, bliver betjentene i vognen øjeblikkeligt alarmeret.

"Vi har slet ikke haft problemer med at opfange nummerinformationerne. Vi kan passere de parkerede biler i et tempo, der svarer til almindelig bykørsel uden at misse noget som helst," sagde Michael Mølkær Jensen, it-udviklingschef hos Rigspolitiet, til Computerworld sidste år, da vi besøgte politiets it-udviklere.

Det kan du læse mere om her: Sådan overvåger politiet din nummerplade helt automatisk.

Hele klagen kan læses her.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura