Internet-aktivister klager til Datatilsynet over politiets nummerplade-skanning: Er i strid med persondataloven

To danske it-aktivister har klaget til Datatilsynet over politiets indsamling af nummerpladedata.

Artikel top billede

Rigspolitiet gemmer skanninger af danskernes nummerplader i op til 30 dage.

Det har fået de to danske it-aktivister Christian Panton og Jesper Lund til at klage til Datatilsynet.

Ifølge klagen, der kan læses her, er de to aktivister utilfredse med Rigspolitiets håndtering af nummerplade-dataer.

De mener, at håndteringen kan være i strid med persondataloven.

Klagen drejer sig om de såkaldte “no-hits” nummerpladeskanninger, hvilket vil sige skanninger af nummerplader på biler, der ikke umiddelbart viser sig at være eftersøgt for noget.

Læs også: Sådan overvåger politiet din nummerplade helt automatisk

Politiet opsætter nummerpladeskannere over alt

Klagen kommer i kølvandet på, at politiet har opsat stationære nummerpladeskannere adskillige steder på de danske motorveje - heriblandt ved de københavnske ind- og udfaldsveje.

Derudover har politiet udstyret sine politibiler med nummerpladeskannere, der skanner nummerpladerne på de biler som politivognen passerer.

Passerer politiet en bil, der er efterlyst, bliver betjentene i vognen øjeblikkeligt alarmeret.

"Vi har slet ikke haft problemer med at opfange nummerinformationerne. Vi kan passere de parkerede biler i et tempo, der svarer til almindelig bykørsel uden at misse noget som helst," sagde Michael Mølkær Jensen, it-udviklingschef hos Rigspolitiet, til Computerworld sidste år, da vi besøgte politiets it-udviklere.

Det kan du læse mere om her: Sådan overvåger politiet din nummerplade helt automatisk.

Hele klagen kan læses her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S