Sikkerhedsfirmaerne skovler nye ordrer ind: Her er der fuld fart på væksten

Mens sikkerhedstruslerne står i kø, boomer markedet for sikkerhedssoftware og -services.

Artikel top billede

It-sikkerhed er formentlig det emne i den globale it-industri, der har fyldt mest i de senere år. Gang på gang slår de it-kriminelle til og rammer store virksomheder og organisationer.

Senest har vi set, hvordan Petya-angrebet er gået ud over blandt andre A.P. Møller-Mærsk, der netop i disse dage slikker sårene:

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Det øgede fokus på sikkerhedstrusler er med til at skabe masser af vækst hos leverandørerne af sikkerhedsløsninger og -services.

Analysefirmaet Gartner skriver i en ny rapport, at der på verdensplan vil blive investeret syv procent mere i it-sikkerhed i 2017 end sidste år. 2016 var vel at mærke også et år, hvor der var et massivt fokus på it-sikkerhed.

Med en vækst på syv procent når investeringerne i it-sikkerhed i år op på svimlende 86,4 milliarder dollars - omkring 547 milliarder danske kroner.

Og festen fortsætter i sikkerhedsbranchen, for ifølge Gartner vil der næste år være mere vækst, så beløbet når op på omkring 589 milliarder kroner.

“En voksende bevidsthed hos de administrerende direktører og bestyrelserne om sikkerhedshændelsers betydning for forretningen samt et regulatorisk landskab under udvikling
har ført til fortsatte investeringer i sikkerhedsprodukter og services,” skriver Gartner om den nye markedsopgørelse.

Topledelsen vil have mere sikkerhed

Der er blandt andet høj vækst på områder som beskyttelse af it-infrastruktur - herunder sikkerhedstest - men den mest markante vækst findes inden for sikkerhedsservices.

Den kategori dækker blandt andet over it-outsourcing, konsulenter og implementering af løsninger.

Også EU’s nye persondataforordning afstedkommer nye investeringer på sikkerhedsområdet i mange virksomheder.

Til gengæld vil væksten på hardware-området klinge af i takt med, at flere går over til cloud-løsninger.

Teknologi alene løser ikke problemerne

Gartner-analytiker Sid Deshpande advarer samtidig imod, at man tror, at nye teknologi-investeringer i sig selv forbedrer it-sikkerheden.

“At forbedre sikkerheden handler ikke bare om at investere i nye teknologier. Som vi har set med den seneste bølge af globale sikkerhedshændelser, har det aldrig været vigtigere at have styr på de grundlæggende ting.”

“Organisationer kan forbedre deres sikkerhed signifikant alene ved at adressere basal sikkerhed og relaterede hygiejne-elementer som sårbarheds-management, central log management, intern netværks-segmentering og styrkelse af systemer.”

Læs også:

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Fire effektive steps til at få etableret god it-sikkerhed i din organisation

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland