Sikkerhedsfirmaerne skovler nye ordrer ind: Her er der fuld fart på væksten

Mens sikkerhedstruslerne står i kø, boomer markedet for sikkerhedssoftware og -services.

Artikel top billede

It-sikkerhed er formentlig det emne i den globale it-industri, der har fyldt mest i de senere år. Gang på gang slår de it-kriminelle til og rammer store virksomheder og organisationer.

Senest har vi set, hvordan Petya-angrebet er gået ud over blandt andre A.P. Møller-Mærsk, der netop i disse dage slikker sårene:

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Det øgede fokus på sikkerhedstrusler er med til at skabe masser af vækst hos leverandørerne af sikkerhedsløsninger og -services.

Analysefirmaet Gartner skriver i en ny rapport, at der på verdensplan vil blive investeret syv procent mere i it-sikkerhed i 2017 end sidste år. 2016 var vel at mærke også et år, hvor der var et massivt fokus på it-sikkerhed.

Med en vækst på syv procent når investeringerne i it-sikkerhed i år op på svimlende 86,4 milliarder dollars - omkring 547 milliarder danske kroner.

Og festen fortsætter i sikkerhedsbranchen, for ifølge Gartner vil der næste år være mere vækst, så beløbet når op på omkring 589 milliarder kroner.

“En voksende bevidsthed hos de administrerende direktører og bestyrelserne om sikkerhedshændelsers betydning for forretningen samt et regulatorisk landskab under udvikling
har ført til fortsatte investeringer i sikkerhedsprodukter og services,” skriver Gartner om den nye markedsopgørelse.

Topledelsen vil have mere sikkerhed

Der er blandt andet høj vækst på områder som beskyttelse af it-infrastruktur - herunder sikkerhedstest - men den mest markante vækst findes inden for sikkerhedsservices.

Den kategori dækker blandt andet over it-outsourcing, konsulenter og implementering af løsninger.

Også EU’s nye persondataforordning afstedkommer nye investeringer på sikkerhedsområdet i mange virksomheder.

Til gengæld vil væksten på hardware-området klinge af i takt med, at flere går over til cloud-løsninger.

Teknologi alene løser ikke problemerne

Gartner-analytiker Sid Deshpande advarer samtidig imod, at man tror, at nye teknologi-investeringer i sig selv forbedrer it-sikkerheden.

“At forbedre sikkerheden handler ikke bare om at investere i nye teknologier. Som vi har set med den seneste bølge af globale sikkerhedshændelser, har det aldrig været vigtigere at have styr på de grundlæggende ting.”

“Organisationer kan forbedre deres sikkerhed signifikant alene ved at adressere basal sikkerhed og relaterede hygiejne-elementer som sårbarheds-management, central log management, intern netværks-segmentering og styrkelse af systemer.”

Læs også:

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Fire effektive steps til at få etableret god it-sikkerhed i din organisation

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S