Stibo Systems ramt af dramatisk fald i indtjeningen: "Det er sket overraskende hurtigt og voldsomt"

Efter flere fremragende år med fremgang i regnskaberne oplever Stibo koncernen nu et gevaldigt dyk i virksomhedens indtjening på 86 procent efter tilbagegang for datterselskabet Stibo Systems. "Det er helt efter bogen, men det er sket overraskende hurtigt og voldsomt," siger direktøren.

Artikel top billede

Intet varer evigt. Heller ikke fremgangen for Stibo Systems. 

Både omsætning og indtjening styrtbløder nemlig i Stibo-koncernen, og tilbagegangen er primært drevet af vækstselskabet Stibo Systems, der arbejder med Multi Domain Master Data, skriver Finans.  

Regnskabet for hele Stibo-koncernen viser et dyk i omsætningen på 10 procent, mens indtjeningen falder med 86 procent i forhold året før.

Læs mere her: Stormer frem: Dansk it-firma scorer millionkontrakt 

Hos Stibo peger direktør Hans O. Damgaard på, at årsagen til den pludselige tilbagegang skal findes hos Stibo Systems, der oplever en skærpet konkurrence, prisfald og samtidigt har foretaget en række investeringer i virksomheden.

"Det marked, som Stibo Systems arbejder i, er nu blevet modnet, og konkurrencen er blevet skærpet. Når det sker, så falder priserne. Det er helt efter bogen, men det er sket overraskende hurtigt og voldsomt. Da vi blev ramt af nedturen, kunne vi i princippet vælge to veje: Enten at være defensive og spare os gennem krisen, eller at være offensive og øge investeringerne. Vi valgte det sidste, og det er efter min bedste vurdering den eneste rigtige vej for en virksomhed som Stibo," siger Hans O. Damgaard til Finans.

Læs mere om Stibos fremgang her: Ukendt dansk it-firma stormer frem: Pas på, IBM

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec