Google har en ny plan: Vil slå Amazon med hjælp fra kæmpe supermarkedskæde

Techgiganterne slås indædt om ejerskabet af fremtidens platform. For dine madindkøb er nok i længden mere værd end din telefon. Derfor byder fremtiden på anderledes partnerskaber,

Artikel top billede

Har du set serien Mad Men om den amerikanske reklamebranche i 60'erne, så ved du, at kampen om forbrugernes gunst er benhård - og kræver rigeligt med sjusser.

50 år senere er kampen om forbrugerne stadig benhård. Og som Apples milliardindtjening på App Store eller Alibabas og Amazons kæmpe markedspladser viser, så er ejerskabet af platformen afgørende.

Det kan du læse mere om i vores analyse: Google, Microsoft, Apple og Amazon er midt i et hårdt et opgør om fremtidens digitale assistenter - og Amazon er langt foran

For nok er tech-selskaberne succesfulde, men træder du et skridt tilbage fra din skinnende nye telefon eller din smarte elektroniske assistent, så bruger du sandsynligvis trods alt flere penge på indkøb af mad og tøj end på dimser.

Det har Amazon gennemskuet, og selskabets elektroniske assistent Alexa og de tilknyttede Echo-enheder er derfor tæt knyttet til Amazons supermarkeds-lignende indkøbsportal.

Googles Home-enheder, som også indeholder en elektronisk assistent, har hidtil manglet noget lignende. Men fra september har søgegiganten, ifølge Recode, indgået et samarbejde med den store amerikanske supermarkedskæde Walmart.

Det betyder at amerikanske Home-ejere vil kunne bestille varer udelukkende med stemmen fra Walmarts store udvalg.

I første omgang vil de dog, sandsynligvis af sikkerhedshensyn, kun kunne bestille én ting ad gangen. Men til gengæld kan de tilføje flere varer til indkøbskurven og så gennemføre købet på et senere tidspunkt via Googles app.

I Danmark har vi endnu til gode at få adgang til de elektroniske assistenter, men må indtil videre nøjes med dem, som følger med iPhones og Android-enheder.

Det er dog forholdsvist nemt at opsætte enheder købt i udlandet, dog med det forbehold, at ikke alle funktioner er tilgængelige i Danmark.

Det kan du læse om i testen: Amazons Alexa - en nem genvej til det smarte hjem, du drømmer om

Nedenfor kan du se en kort gennemgang af hvordan Amazon Alexa kan styre dele af dit hjem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS