Google har en ny plan: Vil slå Amazon med hjælp fra kæmpe supermarkedskæde

Techgiganterne slås indædt om ejerskabet af fremtidens platform. For dine madindkøb er nok i længden mere værd end din telefon. Derfor byder fremtiden på anderledes partnerskaber,

Artikel top billede

Har du set serien Mad Men om den amerikanske reklamebranche i 60'erne, så ved du, at kampen om forbrugernes gunst er benhård - og kræver rigeligt med sjusser.

50 år senere er kampen om forbrugerne stadig benhård. Og som Apples milliardindtjening på App Store eller Alibabas og Amazons kæmpe markedspladser viser, så er ejerskabet af platformen afgørende.

Det kan du læse mere om i vores analyse: Google, Microsoft, Apple og Amazon er midt i et hårdt et opgør om fremtidens digitale assistenter - og Amazon er langt foran

For nok er tech-selskaberne succesfulde, men træder du et skridt tilbage fra din skinnende nye telefon eller din smarte elektroniske assistent, så bruger du sandsynligvis trods alt flere penge på indkøb af mad og tøj end på dimser.

Det har Amazon gennemskuet, og selskabets elektroniske assistent Alexa og de tilknyttede Echo-enheder er derfor tæt knyttet til Amazons supermarkeds-lignende indkøbsportal.

Googles Home-enheder, som også indeholder en elektronisk assistent, har hidtil manglet noget lignende. Men fra september har søgegiganten, ifølge Recode, indgået et samarbejde med den store amerikanske supermarkedskæde Walmart.

Det betyder at amerikanske Home-ejere vil kunne bestille varer udelukkende med stemmen fra Walmarts store udvalg.

I første omgang vil de dog, sandsynligvis af sikkerhedshensyn, kun kunne bestille én ting ad gangen. Men til gengæld kan de tilføje flere varer til indkøbskurven og så gennemføre købet på et senere tidspunkt via Googles app.

I Danmark har vi endnu til gode at få adgang til de elektroniske assistenter, men må indtil videre nøjes med dem, som følger med iPhones og Android-enheder.

Det er dog forholdsvist nemt at opsætte enheder købt i udlandet, dog med det forbehold, at ikke alle funktioner er tilgængelige i Danmark.

Det kan du læse om i testen: Amazons Alexa - en nem genvej til det smarte hjem, du drømmer om

Nedenfor kan du se en kort gennemgang af hvordan Amazon Alexa kan styre dele af dit hjem.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job