Morgen-briefing: KMDs ledelsesrokade er ét stort til salg-skilt, mener analytiker / Apple vil erobre erhvervskunder med Atea / Apple lancerer (formentlig) nye iPhones 12. september

KMDs ledelsesrokade er ét stort til salg-skilt, mener analytiker / Apple vil erobre erhvervskunder med Atea / Apple lancerer (formentlig) nye iPhones 12. september

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her er det hurtige overblik over de vigtigste it-nyheder denne torsdag.

Analytiker: KMDs ledelsesrokade er ét stort til salg-skilt

Den ledelsesrokade, KMD annoncerede i går, bærer stærkt præg af, at selskabet er sat til salg, mener erhvervskommentator Søren Linding fra Finans.

Han undrer sig over, at topchefen Eva Berneke får en chance mere for at rette op på selskabet, men han noterer samtidig, at det aldrig er god latin både at skifte bestyrelsesformand og topchef på samme tid.

Søren Linding peger desuden på, at den nye bestyrelsesformand Jens Due Olsen er ekspert i at sælge virksomheder.

Apple vil erobre erhvervskunder med Atea

Apple har udnævnt Atea til tech-gigantens eneste Authorised Enterprise Reseller i Danmark, og det gør det nemmere for erhvervskunder, der ønsker at bruge Apple-produkter, skriver Atea i en pressemeddelelse.

Atea har oprettet et Apple-ekspertteam på tværs af organisationen, som skal servicere kunderne. Nye løsninger så som apps og sikkerhed vil løbende blive skræddersyet til at gå hånd i hånd med Apple-produkterne.

”Rigtig mange danskere ønsker at bruge Apple-produkter på deres arbejde, men er blevet bremset af virksomhedens it-afdeling. Nu behøver it-afdelingerne ikke længere at bekymre sig om sikkerhed, mobilitet og netværk, når de køber Apple-produkter. Det er kæmpestort for kunderne, Apple og Atea,” siger Morten Felding, administrerende direktør i Atea.

Apple lancerer (formentlig) nye iPhones 12. september

Techgiganten Apple har bekræftet over for det amerikanske medie Mac4Ever, at selskabet vil holde et stort pressevent 12. september, skriver Techcrunch.

Det betyder, at de nye iPhones formentlig bliver lanceret den dag. Dagen er i øvrigt også en tirsdag, og Apple har en forkærlighed for at holde pressemøder om tirsdagen. Desuden har Apple gjort det til en vane at lancere nye iPhones i september - sådan har det i hvert fald været siden 2012.

Techcrunch mener at vide, at telefonerne så vil komme til salg i USA den 22 september.

Den seneste udgave af Apples mobile operativsystem - iOS 11 - bliver formentlig også lanceret mellem 12. og 22. september. Apple vil sandsynligvis også lancerer en ny udgave af Apple Watch på presseeventet, skriver Techcrunch.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S